JO 2012: Medaliaţii români de la Londra vor fi premiaţi cu câte o maşină

Sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice de vară de la Londra, ediţia 2012, vor primi autoturismele oferite de Renault România, unul dintre principalii sponsori ai Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), în cadrul Galei de Premiere organizată de COSR.
Romania TV
09 aug. 2012, 17:29
JO 2012: Medaliaţii români de la Londra vor fi premiaţi cu câte o maşină

Ceremonia de premiere a sportivilor medaliaţi la JO 2012 va avea loc marţi, 14 august, de la ora 18.00, pe esplanada din faţa sediului COSR, din bulevardul Mărăşti nr. 20 A, sector 1, Bucureşti. Alături de medaliaţi vor fi prezenţi conducătorii Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi numeroşi şefi de federaţii sportive naţionale.

După cum informează un comunicat al COSR, toţi medaliaţii olimpici români vor putea pleca cu autoturismele acasă de la acest eveniment. Astfel, medaliaţii cu aur, Sandra Izbaşa şi Alin Moldoveanu, ar urma să fie premiaţi cu câte un Renault Latitude (cel mai scump model costă 37.000 de euro), cei care au obţinut argintul vor primi câte un Renault Megane (20.000 de euro), iar medaliţii cu bronz ar intra în posesia unui Renault Twingo (11.000 de euro).

Totodată, sportivii români medaliaţi la Londra vor fi premiaţi, marţi, de Guvern, premierul Victor Ponta cerând ministrului Finanţelor să găsească resurse pentru dublarea premiilor anunţate iniţial.

În momentul de faţă, statul român premiază cu 100.000 de euro medalia de aur, cu 90.000 de euro pentru argint şi 80.000 de euro medalia de bronz.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Vasile Mogoş, cu ultraşii în peluză la Universitatea Craiova – Levski: „Am plâns când am plecat de pe Oblemenco” Ce vrea să facă la finalul meciului
Capital.ro
Bilete de tratament balnear pentru august 2026. Casa de Pensii a început distribuirea. Câte locuri au fost repartizate
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Concursul pentru directorii de școli revine, dar nu va aduce liderii de care are nevoie educația
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este Luca, tânărul de 18 de ani care și-a pierdut viața în urma tragediei din Vrancea. Visa la o carieră în medicină
iamsport.ro
107 de milioane de lei! Fostul patron de la FCSB are un succes imens
MediaFlux
PAPARAZZI Gogoașă de la Trăsniți în NATO, șofer de ridesharing! Mașina de zeci de mii de euro pe care o conduce prin București fostul actor FOTO
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România