Jucătoare de tenis din top 100 amendată pentru că a trecut graniţa pe bicicletă

Un antrenament cu bicicleta s-a terminat cu o amendă de 250 de euro pentru o jucătoare din circuitul WTA. Kirsten Flipkens (locul 77 mondial) a trecut fără să-și dea seama din Belgia în Olanda, iar polițiștii nu au vrut să audă niciun fel de scuză și au aplicat legea, relatează Hotnews.ro.
Romania TV
27 apr. 2020, 10:16
Jucătoare de tenis din top 100 amendată pentru că a trecut graniţa pe bicicletă

Kirsten și-a setat un antrenament de 130 de kilometri cu bicicleta de-a lungul graniței cu Olanda. Fără să-și dea seama unde se află, Flipkens a fost interceptată de o mașină de poliție: trecuse în țara vecină.

Oamenii legii nu au dorit să audă niciun fel de comentariu, aceștia aplicându-i jucătoarei o amendă de 250 de euro.

„Am intrat pe un traseu de 130 de kilometri pe GPS, iar fără să-mi dau seama am intrat în Olanda. Când am realizat, am căutat cel mai scurt drum înapoi spre Belgia. Am văzut poliția de la un kilometru distanță.

M-au tras pe dreapta și am fost oprită cu sirenele, de parcă aș fi fost o infractoare. Nu m-au lăsat nici măcar să explic ce s-a întâmplat. Da, sigur, a fost greșeala mea, dar mult mai logic ar fi fost să primesc un avertisment”, a precizat Kirsten Flipkens.

Frustrarea i-a fost și mai mare jucătoarei când a stat de vorbă cu un biciclist care a recunoscut-o și care i-a spus că a primit doar un avertisment pentru aceeași abatere.

Aflată în prezent pe locul 77 în ierarhia mondială, Kirsten Flipkens a ocupat cea mai bună clasare din carieră pe 5 august 2013: poziția a 13-a.

Citeşte şi: Gală de box în pandemie. Pugiliştii au fost dezinfectaţi, arbitrii au avut protecţie, iar publicul s-a bucurat de la distanţă VIDEO

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Gabi Tamaș și-a ieșit din minți la Survivor România. Fostul fotbalist a cerut să plece din competiție
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Guvernul a aprobat oficial. Ce pensionari vor merge gratis
Playtech.ro
Cât dau naşii la nuntă în 2026 în funcţie de eveniment. Românii au răspuns sincer: „Nu aş pune mai mult”
Adevarul
Pățania unei românce în Maroc, unde a fost la un pas de a rămâne pe cont propriu în deşert: „Cea mai mare țeapă pe care am luat-o”
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
Vești bune pentru pensionari! Biletele de tratament balnear pentru anul 2026, avizate
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj