Klaus Iohannis spune că şcolile sunt pregătite, dar nu participă la festivitatea începutului de an şcolar

Klaus Iohannis a anunţat în cadrul conferinţei de presă de la Cotroceni că anul acesta nu va participa la festivitatea de început de an şcolar. 
Romania TV
09 sept. 2020, 15:00
Klaus Iohannis spune că şcolile sunt pregătite, dar nu participă la festivitatea începutului de an şcolar

„Aceste festivități nu trebuie organizate în acest an. E greu de ținut oamenii la distanță, greu de organizat, e posibil să se înghesuie copiii. Nu sunt ministru ale Educației, dar părerea mea e că nu e bine să fie organizate astfel de festivități. În consecință, nu voi participa la nici o festivitate de început de an școlar”, a declarat Klaus Iohannis. 

Referitor la faptul că 5.000 de școli nu au acces la internet, preşedintele a spus că sunt discuţii cu operatorii de telecomunicaţii iar aceste probleme se vor rezolva.

„Sunt discuții cu operatorii de telecomunicații și se vor rezolva. Dacă ne uităm la ce situații au fost de rezolvat, poate că rezultatul e neașteptat de bun”, a spus Iohannis. 

Întrebat ce soluție a comunicat Guvernul pentru copiii care nu au acces la educația online, preşedintele a spus că această situaţie trebuie rezolvată rapid. „E o situație nesatisfăcătoare, trebuie rezolvată rapid. Vor fi găsite soluții”, a precizat Klaus Iohannis.

Citeşte şi Klaus Iohannis, despre majorarea pensiilor şi dublarea alocaţiilor: Atât s-a putut. Asta e realitatea

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
Motivul pentru care noul director de la Apele Române a solicitat mărirea salariului cu 15%. Ce se întâmplă cu cererea lui Florin Ghiță
Capital.ro
2.000 euro lunar pentru pensionari. Lucrezi din nou și achiți zero impozit. Decizie în țara cu aproape 1 milion de români
Playtech.ro
Care sunt gradele în armată și cine ajunge în prima linie în caz de război. Ce rol are fiecare militar în apărarea țării
Adevarul
Gest incredibil de solidaritate. Directorul Muzeului Astra, premiat la Bruxelles, a dormit în maşină pentru echipa sa: „Am renunțat la confort”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
A murit Andrei Bacalu! Jurnalistul TVR a transmis primii pași pe Lună făcuți de Neil Armstrong în premieră la televizor
Cancan.ro
Băiatul lui Sile Cămătaru, arestat! Vasile Daniel Balint a fost filmat în timp ce era agresiv cu familia sa
iamsport.ro
Surpriză! L-a numit ”cel mai bun număr 9” din istoria României: ”Stâng, drept, viteză, forță, lovitură de cap, complet!”
MediaFlux
Salarii mai mari cu 50%. Bugetarii din România care vor fi premiați de stat
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025