Klaus Iohannis vrea să cheme partidele la consultări după avizul Comisiei de la Veneţia

Preşedintele Klaus Iohannis intenţionează să cheme partidele politice la Cotroceni pentru consultări pe marginea legilor justiţiei, după avizul de vineri al Comisiei de la Veneţia, informează România TV, citând surse politice.
Romania TV
19 oct. 2018, 17:29
Klaus Iohannis vrea să cheme partidele la consultări după avizul Comisiei de la Veneţia

Consultările vor avea loc săptămâna viitoare, subiectul fiind legile justiţiei, criticate de Comisia de la Veneţia.

Reforma privind legislaţia penală din România slăbeşte lupta împotriva corupţiei şi a altor infracţiuni grave, afirmă Comisia de la Veneţia în opinia adoptată vineri. Tot vineri a fost adoptată cu unele amendamente opinia preliminară din iulie referitoare la legile justiţiei.

Pe fondul avizului de la Veneţia, preşedintele Iohannis a cerut vineri demisia ministrului Justiţiei, Tudorel Toader.

„Sub pretextul implementării recomandărilor Comisiei de la Veneţia în cuprinsul Ordonanţei de Urgenţă 92/2018, a inclus prevederi fără nicio legătură cu acestea, ba chiar contrare lor, de natură să sporească îngrijorarea partenerilor europeni. Preşedintele României menţionează că acesta este un nou episod dintr-un lung şir de decizii controversate luate de acest ministru în timpul mandatului său. În acest mod, Ministrul Justiţiei şi-a compromis definitiv credibilitatea, motiv întemeiat pentru a-şi prezenta demisia din funcţie”, se arată în comunicatul de presă al Administraţiei Prezidenţiale.

Tudorel Toader a respins cererea preşedintelui, spunând că nu el a modificat legile justiţiei, ci parlamentul.

Citeşte şi: Comisia de la Veneţia, despre reforma codurilor penale din România: Slăbeşte lupta împotriva corupţiei şi a altor infracţiuni grave

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Mesajul Peluzei Nord FCSB pentru Mircea Lucescu pe Arena Națională! Gest superb al suporterilor campioanei. Foto
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj