La cât timp după rapel este indicat să ne facem testul de anticorpi. Medicii Adrian Marinescu şi Valeriu Gheorghiţă ne avertizează să nu ne grăbim

Majoritatea dintre noi avem impulsul ca după ce ne vaccinăm să ne validăm imediat opţiunea şi ne grăbim să ne programăm pentru a ne măsura nivelul de anticorpi din organism. Specialiştii avertizează însă că un test făcut prea devreme poate să aibă rezultate neconcludente.
Daniel Spătaru
13 mart. 2021, 23:20
La cât timp după rapel este indicat să ne facem testul de anticorpi. Medicii Adrian Marinescu şi Valeriu Gheorghiţă ne avertizează să nu ne grăbim

Adrian Marinescu, medic infecționist la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balş, din Capitală, este de părere că ar trebui să treacă o luna de la rapel ca testul de anticorpi să arate „efectul maxim al vaccinului”.

Eu aș face la o luna de la rapel, cel mai bine. A trecut o lună, își face testul de anticorpi să vadă efectul maxim al vaccinului. Vorbim de Moderna și Pfizer. Dacă vorbim de AstraZeneca, ar trebui să facă testul puțin mai târziu. Și o lună este în regulă, dar efectul poate să vină ceva mai târziu, chiar până la două luni„, a declarat Adrian Marinescu, pentru ziare.com.

Citeşte şi Valeriu Gheorghiţă: 5% din populaţie nu dezvoltă anticorpi la coronavirus

Medicul Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei de vaccinare din România, declarase la rândul său, vineri seară, că au fost identificate „mai multe cazuri” de persoane care s-au vaccinat fără a dezvolta anticorpi la o lună de la rapel, însă a arătat că au fost situaţii în care anticorpii au devenit pozitivi după mai mult timp, arătând că viteza cu care apar anticorpii variază de la o persoană la alta. El a subliniat că există „un procent relativ mic” de persoane care nu dezvoltă anticorpi nici după imunizare, nici după boală, lucru valabil pentru toate vaccinurile.

Citeşte şi Cocteilul de anticorpi folosit de Donald Trump pentru tratarea COVID-19, recomandat în UE

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România