Legea privind securitatea cibernetică, respinsă de deputaţi

Plenul Camerei Deputaților a respins miercuri legea privind securitatea cibernetică a României, declarată neconstituțională, cu 287 voturi "pentru" și patru abțineri, potrivit Agerpres.
Romania TV
04 mart. 2015, 15:05
Legea privind securitatea cibernetică, respinsă de deputaţi

Comisia pentru apărare, Comisia pentru tehnologia informației și Comisia juridică au decis să facă un raport comun de respingere a acestei legi, după ce Curtea Constituțională a declarat-o neconstituțională în ansamblul ei.

„Suntem într-o procedură impusă de declarare ca neconstituțional a acestui proiect, deci nu se poate decât respinge acest proiect. Discutăm strict de o procedură impusă de neconstituționalitate”, a spus în plenul Camerei președintele Comisiei juridice, Bogdan Ciucă.

Deputatul PNL Daniel Iane a menționat că această lege a trecut în mod tacit prin Parlament și. dacă nu era PNL care să o atace la Curtea Constituțională. „astăzi aveam mai puține drepturi, mai puține libertăți, mai puțină democrație”.

„Nu există alt deznodământ decât respingerea acestei legi, pentru că nici măcar de amendamentele pe care le-am lucrat la comisie nu s-a ținut cont. Respingerea este singura concluzie pe care o putem trage”, a arătat Iane.

Deputatul PSD Sorin Iacoban a precizat că proiectul de lege are ca obiect reglementarea activității în domeniul securității cibernetice, o componentă importantă a securității naționale a României, precum și obligațiile persoanelor juridice de drept privat și de drept public privind protejarea infrastructurii cibernetice.

„Avem nevoie de o lege a securității cibernetice în contextul geopolitic actual, dar să știți că trebuie să ne gândim de două ori, că niciodată nu trebuie să aducem atingere drepturilor și libertăților cetățenești”, a spus Iacoban.

Camera Deputaților este prima cameră sesizată în legătură cu această lege, iar Senatul este forul decizional.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atacant legitimat la Milan, fost internațional U21, vine în SuperLiga! Exclusiv
Capital.ro
DIGI face o schimbare importantă pentru clienți. Cum se vor plăti facturile
Playtech.ro
Taxă dublă pentru șezlonguri în Thassos dacă pleci de pe plajă. Surpriza de care s-a lovit o familie de turiști români la Paradise Beach
Adevarul
Soarta guvernului Veștea, în mâinile AUR. „Fără acordul lui Simion, nu poate exista o asemenea mișcare"
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ascultat de frică și a scăpat cu viață. Femeia care trebuia să sară înaintea Mariei Eduarda s-a retras în ultimul moment
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu i-a lăsat ”mască” pe toți cei din jur: ”A luat un arătător de lemn și s-a dus...”
MediaFlux
PAPARAZZI Adrian Alexandrov, iubitul Elenei Udrea, întoarce pe interzis după ce a îmbrățișat un polițist de la circulație FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?