Contestaţia lui Liviu Dragnea a fost amânată. Decizia Tribunalului Bucureşti în cazul fostului lider PSD

Liviu Dragnea, fostul preşedintele al Partidului Social Democrat, va afla săptămâna viitoare dacă va fi eliberat din închisoare. Contestaţia la executare, care avea miercuri termen de judecată la Tribunalul Bucureşti, a fost amânată.
Romania TV
12 feb. 2020, 06:08
Contestaţia lui Liviu Dragnea a fost amânată. Decizia Tribunalului Bucureşti în cazul fostului lider PSD

UPDATE: Avocatul fostului lider PSD nu s-a putut prezenta la instanţă, invocând motive medicale. Din acest motiv, magistraţii Tribunalului Bucureşti au stabilit un nou termen de judecată, pe data de 18 februarie.

Liviu Dragnea urma să fie scos miercuri din Penitenciarul Rahova şi adus la Tribunalul Bucureşti, pentru judecarea procesului în care susţine că este deţinut ilegal şi cere să fie eliberat. 

Fostul politician va trebui să o convingă pe Manuela Orzaţă, judecătoarea pe care a recuzat-o luna trecută în acest caz întrucât ea a semnat un memoriu iniţiat de Forumul Judecătorilor din România în care se cerea apărarea justiţiei ca urmare a unor declaraţii făcute de Dragnea. Cererea de recuzare a fost, însă, respinsă de un alt complet de judecată, notează ziare.com.

Corneliu Liviu Popescu si Flavia Teodosiu, cei doi avocaţi ai lui Liviu Dragnea, cer instanţei ca Liviu Dragnea să fie eliberat din închisoare, cu toate că Înalta Curte a respins o cerere similară la sfârşitul lunii ianuarie.  Decizia instanţei supreme a fost dată de un complet de trei judecatori format din Ionuţ Matei, Ioana Alina Ilie şi Francisca Dragomir (preşedinte).

Motivul invocat de Dragnea pentru a ieşi din închisoare

Avocatii lui Liviu Dragnea au menţionat în cererea de eliberare „habeas corpus” – un concept care provine din epoca medievală, prin care politicianul cere să fie adus de îndata în faţa unui judecător pentru a constata ca este deţinut ilegal din data de 10 octombrie 2019, cand a fost publicată în Monitorul Oficial o decizie a Curţii Constituţionale.

Liviu Dragnea a fost condamnat pe 27 mai 2019 la 3 ani și 6 luni de închisoare cu execuzare în dosarul angajărilor fictive de la Protecţia Copilului Teleorman.

Citeşte şi: Liviu Dragnea acuză că a fost lăsat să îngheţe de frig în propria celulă la -15 grade Celsius. „A fost cu rea-credinţă”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
După ce a contestat “Legea Novak” la CCR, Nicușor Dan a plecat din România și s-a întâlnit cu celebrul fotbalist român: „O resursă neprețuită”. Foto
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Curentul se scumpește din ianuarie 2026. Calcul: cât vei plăti pentru 100 kWh
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dani Mocanu și fratele său rămân în Italia. Instanța a amânat hotărârea privind extrădarea acestora în România
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Data expirării va fi scoasă de pe produsele alimentare din România. Ce trebuie să știe cumpărătorii
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”