Lucian Bode, fostul ministru al Economiei, candidează pentru un nou mandat de deputat din partea PDL

Lucian Bode, fost ministru al Economiei, va candida pentru un nou mandat de deputat într-un colegiu din judeţ, pe lista propunerilor filialei democrat-liberale pentru alegerile parlamentare regăsindu-se un fost subprefect, un fermier, dar şi un silvicultor.
Romania TV
21 sept. 2012, 12:43
Lucian Bode, fostul ministru al Economiei, candidează pentru un nou mandat de deputat din partea PDL

Preşedintele PDL Sălaj, deputatul Lucian Bode, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că filiala şi-a desemnat candidaţii pentru alegerile parlamentare, iar el va candida pentru un nou mandat în Colegiul nr. 1 Şimleu Silvaniei.

Tot pentru mandate de deputaţi vor candida Florin Astaloş – în Colegiul nr. 2 Cehu Silvaniei, Romeo Benc – în Colegiul nr. 3 Jibou, Cladiu Bârsan – în Colegiul nr. 4 Zalău. Pentru Senat, va candida Dumitru Blaga – în Colegiul nr. 1 Şimleu-Cehu, în timp ce pentru Colegiul nr. 2 Jibou-Zalău, s-a negociat cu PNŢCD, iar aceştia vor desemna în curând candidatul.

PDL Sălaj speră să obţină cel puţin două mandate de parlamentar.

Lucian Bode a spus că echipa de candidaţi propusă de PDL Sălaj este una tânără, cu o medie de vârstă mai mică de 40 de ani, „dar formată din oameni cu experienţă”.

Cu excepţia lui Lucian Bode, fost ministru al Economiei în Guvernul Ungureanu, echipa de candidaţi este nouă.

Dintre ceilalţi candidaţi mai cunoscut este Claudiu Bârsan, care a fost subprefect al Sălajului în perioada 2008-2009, iar apoi, până în iulie 2012 a fost preşedinte al Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate. În prezent, Bârsan lucrează în mediul privat, ca şi consilier juridic. În vârstă de 36 de ani, Claudiu Bârsan este căsătorit şi are trei copii.

Cel mai tânăr candidat este Florin Astaloş. În vârstă de 35 de ani, acesta este fermier şi consilier local în comuna Măerişte. Romeo Benc, în vârstă de 47 de ani, este silvicultor şi este angajat al Direcţiei Silvice Sălaj, iar Dumitru Blaga, în vârstă de 44 de ani, este om de afaceri la Şimleu Silvaniei.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Câţi bani bagă Renovatio la Dinamo! Bugetul de care au nevoie “câinii” pentru calificarea în cupele europene
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate angajatorul să te oblige să îți iei concediu într-o anumită perioadă? Ce spune Codul Muncii
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Bombă! A anunțat în direct numele noului antrenor al lui Dinamo, după ce Zeljko Kopic a plecat: 'S-ar plia foarte bine'
MediaFlux
Marina militară ucraineană recunoaște că a pierdut controlul unei drone maritime în apele României: Din cauza unor mijloace de război electronic
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți