Ludovic Orban: Dacă premierul nu îi va scoate din Guvern pe miniştrii cu probleme, iniţiem moţiune de cenzură

Președintele PNL, Ludovic Orban, a anunțat marți că liberalii iau în calcul inițierea unei moțiuni de cenzură în cazul în care premierul Mihai Tudose nu îi va demite din Guvern pe miniștrii cu probleme.
Romania TV
10 oct. 2017, 12:18
Ludovic Orban: Dacă premierul nu îi va scoate din Guvern pe miniştrii cu probleme, iniţiem moţiune de cenzură

„Țara arde și în timpul ăsta PSD-iștii își reglează conturile în stil mafiot. În timp ce prețul la carburant, la energie electrică, la gaz, ROBOR, cresc. În timp ce mediul de afaceri este în stare de asediu, bulversat de aberațiile fiscale inițiate de Guvern, nu se știe ce se va întâmpla cu Pilonul 2 de pensii, balanța comercială a României se dezechilibrează pe zi ce trece, ce fac PSD-iștii? Se bat între ei pentru a-și împărți ciolanul și pentru a-și împărți sferele de putere”, este de părere preşedintele PNL, Ludovic Orban.

Îl somăm pe Tudose să nu mai facă pe viteazul la televizor, să nu mai voteze în Biroul sau în conducerea PSD pentru menținerea în funcții a miniștrilor cu probleme penale și îl somăm să inițieze, pentru că are atribuțiile constituționale, fără să mai ceară voie de la Dragnea, scoaterea, evacuarea din Guvern pe scara de urgență a miniștrilor cu probleme, indiferent că sunt probleme penale, probleme de plagiat sau că sunt probleme de analfabetism sau de incompetență crasă. În cazul în care nu va iniția scoaterea din Guvern a tuturor miniștrilor cu probleme, luăm în calcul inițierea unei moțiuni de cenzură„, a declarat Orban, după ședința Biroului Executiv al PNL, care a avut loc la Parlament.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
ANI verifică averea deputatului Marilen Pirtea după spargerea unei vile nedeclarate: ”Vă pot confirma”
Capital.ro
Interdicție la bloc. Regulile pe care proprietarii trebuie să le respecte. Se cere acord de la vecini. Asociația poate apela la instanță
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil