Ludovic Orban, despre clasare dosarului protestelor din 10 august. „Este o decizie care m-a întristat. Orice vinovat trebuie pedepsit”

Premierul Ludovic Orban a declarat vineri că l-a întristat decizia DIICOT de a clasa parţial dosarul protestelor violente din 10 august 2018. Şeful Executivului spune este vorba despre o hotărâre pe care nu o înţelege, susţinând că "orice vinovat trebuie pedepsit".
Romania TV
17 iul. 2020, 12:24
Ludovic Orban, despre clasare dosarului protestelor din 10 august.

„Este o decizie care m-a întristat. E o decizie pe care nu o înţeleg. Este contrară a ceea ce au păţit toţi protestatarii paşnici din Piaţa Victoriei şi contrar a ceea ce au văzut oamenii la televizor”, a spus Ludovic Orban.

DIICOT, despre decizia de clasare în dosarul „10 august”. Protestatarii paşnici, acuzaţi de complicitate morală

Premierul susţine că există posibilităţi de a schimba lucrurile.

„Orice vinovat trebuie pedepsit. Acest lucru trebuie realizat de justiţia din România.

Pe de altă parte, nu îmi cereţi să dau ordine procurorilor-şefi, să fac ceea ce au făcut alţii şi anume să intre în bocancii în activitatea justiţiei pentru că nu o să fac.

Să ştie foarte clar că decizia de reluare a dosarului de către DIICOT s-a luat în perioada în care ministru era Tudorel Toader şi şeful DIICOT era Felix Bănilă. Ce s-a întâmplat în perioada respectivă, de ce s-a ajuns la acest rezultat nu pot să vă dau răspunsul la această întrebare”, a menţionat şeful Executivului.

De asemenea, Ludovic Orban a amintit despre măsurile luate de Guvern pentru a veni în sprijinul anchetatorilor care instrumentează dosarul „10 august”.

„Noi am desecretizat dosarul. Am pus la dispoziţia procurorului toate înregistrările de pe reţea prin decizia ministrului de Interne. De asemenea, am oferit tot concursul organelor de cercetare penală pentru aflarea adevărului şi ne menţinem această atitudine”, a conchis Orban.

Dosarul violenţelor din 10 august, clasat parţial de DIICOT. Nu a fost tentativă de lovitură de stat. DOCUMENT

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Dedeman majorează salariile angajaților din Grecia. Produsele românești vor avea prioritate în cele 17 magazine
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Mercur trigon Saturn are loc pe 17 august 2026. Cele cinci zodii care vor fi influențate direct de fenomenul astrologic
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat