Ludovic Orban: Mi se pare corect ca UDMR să nu mai susţină PSD şi ALDE – paria familiilor lor politice europene

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, şi-a exprimat speranţa, marţi, ca UDMR să nu mai fie alături de PSD şi ALDE - "paria familiilor lor politice" - şi să susţină moţiunea de cenzură care va fi depusă de parlamentarii Opoziţiei.
Romania TV
11 dec. 2018, 16:31
Ludovic Orban: Mi se pare corect ca UDMR să nu mai susţină PSD şi ALDE - paria familiilor lor politice europene

„Domnul preşedinte al UDMR a fost prezent alături de mine, la Hamburg, la Congresul CDU. Garanţiile nu le putem da, vom vedea foarte clar care va fi poziţia fiecărui partid din structura parlamentară. Ce încercăm noi să facem este să îi convingem de justeţea moţiunii de cenzură, de necesitatea absolută ca România să aibă parte de un guvern normal, format din oameni competenţi, format din oameni care să aibă capacitatea să gestioneze domeniile aferente ministerelor şi mai ales să aibă capacitatea să gestioneze toate dosarele Uniunii Europene pe care le vom prelua odată cu preluarea preşedinţiei Consiliului UE. Aşteptăm poziţionarea lor. Mi s-ar părea corect ca UDMR, care este partenerul nostru în Partidul Popular European, să se abţină de a mai fi alături de socialişti şi de ALDE, cu atât mai mult cu cât PSD şi ALDE sunt de fapt paria familiilor lor politice şi, în mod evident, care calcă în picioare orice principiu care stă la baza funcţionării UE. Şi în electoratul care a votat UDMR există o nemulţumire profundă faţă de acest guvern şi aproape o lipsă totală de încredere în liderul PSD, Liviu Dragnea”, a declarat Ludovic Orban, la finalul şedinţei Biroului Executiv al PNL.

El a dat asigurări că toţi parlamentarii PNL vor fi prezenţi în sală şi vor vota moţiunea de cenzură.

„Şi am încredere că toţi parlamentarii din Opoziţie fac aşa ceva. De asemenea, parlamentarii din zona majorităţii guvernamentale care înţeleg foarte bine că România nu se poate face de râs cu un astfel de guvern în faţa întregii Uniuni Europene”, a adăugat Orban.

În ceea ce îl priveşte pe liderul Pro România, Victor Ponta, preşedintele PNL a arătat că nu doreşte să răspundă unor „declaraţii neamicale” ale acestuia, „care nu îşi au rostul”.

„Cred că toţi cei care sunt conştienţi că domnia lui Liviu Dragnea trebuie să înceteze vor susţine această moţiune de cenzură”, a completat liderul PNL.

Întrebat dacă are un nume de premier, Ludovic Orban a susţinut că „tocmai asta i s-a reproşat de unii – că a avansat propunerea de premier”. El a adăugat că, dacă moţiunea de cenzură va trece, negocierile pe marginea unui nou guvern vor avea loc constituţional, la Palatul Cotroceni, cu preşedintele României.

„PNL este pregătit în orice moment să îşi asume guvernarea. (…) Am luat decizia în Consiliul Naţional, avem şi propunere de preşedinte şi propunere de premier. Interesul nostru fundamental este însă de a ne concentra pe a pune punct acestei guvernări care face un rău imens României. (…) Nu are rost să vindem pielea ursului din pădure. Viitoarea formulă de guvernare se va stabili constituţional în negocierile de la Palatul Cotroceni”, a precizat liderul liberalilor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce obsesie are Simona Halep, după retragerea din tenis. A dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Facturile la gaze cresc din nou. Cât vor plăti în plus românii din 2026
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Câți bani a câștigat, de fapt, fostul jucător al FCSB la Survivor: ”Nu a meritat! Am suferit rău de tot”
MediaFlux
Cum îți poate bloca ANAF contul. Când riști poprire sau sechestru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet