Malev va concedia 75% din angajaţi

Operatorul aerian naţional Malev din Ungaria, aflat într-o situaţie financiară foarte dificilă, va concedia 2.080 de angajaţi, reprezentând 75% din totalul personalului, a anunţat purtătorul de cuvânt al companiei, vineri, la Budapesta, potrivit AFP.
Romania TV
10 feb. 2012, 13:08
Malev va concedia 75% din angajaţi

„În cadrul procesului de concediere colectivă, 2.080 de angajaţi vor pleca de la Malev”, a spus purtătorul de cuvânt.

Compania aeriană, împovărată de datorii, a oprit zborurile vinerea trecută, după 66 de ani de activitate.

Falimentul nu a fost încă declarat oficial, iar autorităţile de la Budapesta vor să relanseze compania, întrucât falimentul Malev ar impune plata unei despăgubiri uriaşe, de circa 1.000 de miliarde de forinţi (3,4 miliarde de euro), grupului german Hochtief, care operează aeroportul internaţional din Budapesta.

Malev era principalul utilizator al aeroportului, asigurând un trafic de trei milioane de pasageri şi 40% din veniturile aeroportului.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Reacția virală a iubitei lui Marcos Senesi după ce argentinianul, aflat în vacanță, a fost chemat la Cupa Mondială. Imagini virale
Capital.ro
Ce nu observă mulți cumpărători: ajustări subtile de preț și gramaj mai puțin
Playtech.ro
Topul cheltuielilor care golesc portofelele românilor fără să își dea seama. Sumele mici care se transformă în mii de lei pe an
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 13–14 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți