Manager spital de Boli Infecţioase, după numărul mic de infectări: Este fals descrescător

Medicul Cristian Oancea, manager al Spitalului de Boli Infecţioase din Timişoara, a declarat că numărul mic de infectări raportat luni este fals descrescător, deoarece au fost mai puţine teste. Totodată, medicul a avertizat că odată cu încheierea concediilor se vor testa mai puține persoane și cei care nu știu că au virusul îl vor da şi altora. 
Romania TV
14 sept. 2020, 11:22
Manager spital de Boli Infecţioase, după numărul mic de infectări: Este fals descrescător

„Este un număr fals descrescător, pentru că testele sunt foarte reduse. (…) Trebuie în continuare să fim responsabili și cu ochii pe ce se va întâmpla cu procesul educațional în această lună. Dacă vor fi focare infecto-contagioase vor trebui oprite cât mai repede, astfel încât să nu se propage.

O să existe o scădere a numărului de teste și a numărului de pozitivi depistați. Este îngrijorător, pentru că pozitivii diseminează boala și ne vom trezi cu apariția unor cazuri moderate și severe direct la spital. „, a spus Cristian Oancea, manager al Spitalului de Boli Infecţioase din Timişoara, potrivit digi24. 

Medicul este sigur că numărul cazurilor de coronavirus va creşte în perioada următoare, însă precizează că este important să nu se ajungă la peste 2000 de infectări zilnice.

„Dacă vom fi vigilenți, responsabili și noile focare vor fi din faza inițială rezolvate medical, vom putea să ne continuăm viața. Dacă vom fi iresponsabili, vom avea o creștere pe care nu o putem gestiona”, a precizat Cristian Oancea.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat, luni, 692 cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore după efectuarea a 7.331 de teste. Este cel mai mic număr de infectări raportat din ultimele două luni. Ultima dată când în România au fost mai puțin de 700 de cazuri zilnice a fost pe 20 iulie – 681 de cazuri noi. De asemenea, 22 de pacienţi infectaţi cu noul coronavirus au murit. La Terapie Intensivă sunt în prezent 456 de pacienţi cu COVID-19.

Citeşte şi OMS a raportat un nou record de cazuri de Covid la nivel global. India, SUA şi Brazilia, în topul creşterilor

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
David Popovici, semifinale 200 m liber, LIVE la CE de natație Paris 2026. S-a anunţat ora de start a cursei şi adversarii
Capital.ro
Social-democrații își mențin poziția privind legea hidrocentralelor. Replica lui Sorin Grindeanu pentru Nicușor Dan: Nu își permite nimeni să dea ordine PSD-ului
Playtech.ro
Ce trebuie schimbat la Cernavodă pentru ca reactoarele să nu mai depindă atât de mult de nivelul Dunării. Soluția indicată de directorul centralei
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei copii au rămas orfani în urma incidentului rutier din Corbii Mari! Șoferul nu avea permis și ar fi condus băut
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat