Mănescu: Blaga face acuzaţii pe care trebuie să le susţină

Ministrul Transporturilor, Ramona Mănescu, a declarat, marţi, după şedinţa PNL, despre afirmaţiile liderului PDL Vasile Blaga în cazul privatizării CFR Marfă, că acesta face "nişte acuzaţii pe care trebuie să le susţină".
Romania TV
15 oct. 2013, 10:12
Mănescu: Blaga face acuzaţii pe care trebuie să le susţină

Despre o posibilă moţiune simplă pe Transporturi, anunţată de liderul PDL Vasile Blaga, Ramona Mănescu a comentat: „Domnul Blaga face în Parlament ce trebuie să facă orice lider de grup parlamentar. Poate să depună câte moţiuni doreşte dumnealui, numai să fie fundamentate şi să aibe şanse să le treacă”.

Despre afirmaţiile lui Vasile Blaga în cazul privatizării CFR Marfă, Ramona Mănescu a precizat că liderul PDL ar trebui să spună despre ce este vorba în cazul acestei privatizări.

„Să spună domnul Blaga, atunci, despre ce este vorba. Face nişte acuzaţii pe care trebuie să le susţină”, a adăugat ministrul Transporturilor.

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, marţi, că nefinalizarea privatizării CFR Marfă reprezintă „un nou eşec marca Victor Ponta” şi a precizat că le va propune democrat-liberalilor ca PDL să introducă o moţiune simplă în Parlament pe această temă.

„Din păcate, este un nou eşec marca Victor Ponta şi lucrul acesta era previzibil, pentru că a fost o mânăreală de la cap la coadă, întregul proces de privatizare, aduceţi-vă aminte cum s-au schimbat regulile în timpul jocului, pe parcurs au fost şi datorii de peste 147 milioane de euro, ori pe parcurs s-a acceptat plata în rate. Noi vom introduce, o să le propun colegilor, o moţiune simplă, în Parlament, ca să ne explice exact despre ce e vorba, că nu e vorba numai de prostie şi din păcate un nou eşec al premierului sau este vorba şi despre altceva”, a susţinut Blaga, înainte de şedinţa BPN al PDL.

Vezi şi: Procesul de privatizare a CFR Marfă a eşuat

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a stabilit prețul uriaș cu care vinde FCSB: „Vine un american și o ia!”
Capital.ro
Regulă la bloc 2026. Cine plătește când apar probleme la bloc? Ce spune legea în cazul reparațiilor la acoperiș
Playtech.ro
Când este mai avantajos să faci rambursare anticipată: la începutul sau la finalul creditului
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Ajutoare de stat pentru pensionari în 2026. Românii trebuie să depună o cerere
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România