Marcel Ciolacu, previziune sumbră: „Până la alegeri ajungem la 10.000 de cazuri pe zi. După alegeri vom sta închişi în case”

Preşedintele Camerei Deputaţilor şi al PSD, Marcel Ciolacu, a explicat de ce alegerile parlamentare de pe 6 decembrie nu ar trebui să fie o prioritate în acest moment. "Lucrurile sunt scăpate de sub control. Prioritatea e criza sanitară", a spus el.
Romania TV
29 oct. 2020, 17:42
Marcel Ciolacu, previziune sumbră:

„Noi am fost foarte clari, am prezentat părerea specialiştilor, care e una fără dubii. Lucrurile sunt scăpate din control în momentul de faţă. Prioritatea e această criză sanitară, apoi vorbim de educaţie, economie. Prioritatea rămâne sănătatea. Am zis că poate facem o comunicare comună între toţi politicienii. Există o dispută pentru faptul că acum în PSD sunnt cei mai buni specialişti, Mă refer şi la Rafila şi Cercel.

Am făcut un apel către PNL, noi venim cu specialiştii noştri, voi veniţi cu ai voştri şi hai să găsim cele mai bune soluţii. Orice partid normal ar fi venit cu măsuri să stopam acest trend ascendent. E o problemă în campania electorală. PNL are o prioritate. Preşedintele recomandă să intrăm în campanie electorală. Nu se mai dau legi cu impact bugetar, dar vrem să ştim şi noi construcţia bugetului”, a declarat Ciolacu la Antena 3.

Ciolacu: 8.000 – 10.000 de infectări cu COVID până la alegerile din decembrie

Liderul social-democraţilor l-a atacat dur pe şeful statului, Klaus Iohannis, spunând că îşi vede doar interesul politic şi că a rămas un „politruc al PNL”. Ciolacu e de părere că până la alegeri numărul infectărilor va ajunge la peste 8.000 de cazuri pe zi.

„Iohannis a rămas un politruc al PNL. Până în alegeri sunt ferm convins că vom ajunge la peste 8.000, până în 10.000 de infectări zilnice. Şi peste o săptămână noi intrăm în campanie electorală. Uităm ce au făcut în starea de urgenţă? Când au furat şi i-a prins şi Curtea de Conturi. Eu cred în continuare că justiţia îşi va face datoria. Îi reamintesc lui Iohannis că PSD a dus România în UE, PSD a dus România în NATO. Chiar nu ţi-e ruşine să spui aşa ceva?”, a continuat şeful PSD.

Marcel Ciolacu a mai spus că e sigur că România va intra din nou în carantină după organizarea alegerilor din decembrie şi că se va anula anul şcolar.

„Suntem în cea mai mare criză sanitară. Situaţia e critică. După alegeri o să stăm închişi în casă. Categoric. Se anulează anul şcolar, nu mai contează nimic. Asta e şcoală ce facem? Fiul meu e la Medicină, până acum nu au făcut niciun laborator. Le furăm copiilor un an din viaţă, ăsta este adevărul. Când suntem pe un trend ascendent, noi lăsăm lucrurile să continue…”, a adăugat Ciolacu.

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri