Ţara în care noul coronavirus va ucide peste 100.000 de oameni. Scenariul cumplit, luat în calcul de autorităţi

Guvernul din Marea Britanie estimează că aproape 100.000 de oameni ar putea fi ucişi de noul coronavirus pe teritoriul Regatului Unit. Pentru a evita un scenariu de coşmar, autorităţile britanice au alocat peste 40 de milioane de lire sterline pentru ca oamenii de ştiinţă să găsească un vaccin împotriva COVID-19.
Romania TV
07 mai 2020, 12:00
Ţara în care noul coronavirus va ucide peste 100.000 de oameni. Scenariul cumplit, luat în calcul de autorităţi

Într-un scenariu iniţial, Guvernul de la Londra estima că 500.000 de persoane ar putea fi răpuse de noul coronavirus. În schimb, experţii sunt de părere că virusul SARS-COV-2 va ucide aproape 100.000 de persoane.

„Estimarea principală a numărului de morţi se află în jurul a 100.000. Toţi s-au concentrat pe cel mai grav scenariu, dar la această estimare se așteaptă cu adevărat experții”, a declarat un funcţionar al Executivului britanic, conform The Times.

Preşedintele Colegiului Regal al Medicilor, Martin Marshall, a comparat numărul estimat recent de specialiști cu numărul deceselor cauzate de gripă.

„Este foarte dificil de stabilit. Ştim că aproximativ 17.000 de oameni mor în fiecare an de gripă, aşa că ne dăm seama că acest tip de virus poate fi chiar mai grav. 100.000 este probabil unul dintre cele mai rele scenarii, sau aşa sper”, a declarat Marshall.

Coronavirusul face discriminări. Ce grupuri etnice sunt cele mai vulnerabile în faţa COVID-19 şi au înregistrat mai multe decese

Potrivit Gândul, Guvernul condus de Boris Johnson a alocat 46 de milioane de lire sterline pentru a finanţa eforturile oamenilor de ştiinţă în găsirea vaccinului împotriva noului coronavirus.

Datele Worldometers arată că în Marea Britanie a raportat 201.101 infecţii cu noul coronavirus, precum şi 30.076 de decese.

Printre cei răpuşi de noul coronavirus se numără şi 150 de cadre medicale aflate în prima linie a luptei împotriva COVID-19, notează Daily Mail.

Cu toate acestea, premierul Boris Johnson se pregăteşte să anunţe relaxarea măsurilor de izolare duminică.

Femeie infectată cu COVID-19: „Coronavirusul mi-a salvat viaţa, după ce a fost la un pas să mă ucidă”

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Destinația din Spania care este liniștită chiar și în mijlocul sezonului. Are peisaje de vis și se află într-o zonă superbă
Capital.ro
Doliu în familia muzicii populare românești. Va rămâne mereu în amintirea românilor. Drum lin!
Playtech.ro
Plaja secretă a grecilor. Cum ajungi, cât costă și de ce e mai bine ca în Halkidiki
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Cât câștigă un cuplu de români pe un vas de croazieră pentru „o muncă de doar trei luni de zile”
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Cutremur la Guvern. Decizii vitale de ultimă oră
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine trebuie să completeze Declarația unică 2025. Ce amenzi riști dacă nu depui formularul până la această dată
Cancan.ro
Această femeie a fost dată dispărută pe 7 iulie 1962. IREAL unde a fost găsită, acum, în 2025
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Victorie pentru Călin Georgescu! Judecătorul a luat decizia. Scapă de...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Taxa obligatorie pentru toți șoferii din România! Trebuie achitată în mai puțin de 24 de ore altfel primești amendă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele