Marian Drăgulescu, locul 4 la sărituri, la CM de gimnastică. Incredibil cu cât a ratat podiumul

Marian Drăgulescu s-a clasat duminică pe locul 4 în finală la sărituri, la Campionatul Mondial de la Stuttgart. El a ratat podiumul la doar 0,125 puncte.

13 oct. 2019, 12:30

Marian Drăgulescu a reușit o medie de 14.624 puncte, după două sărituri notate cu 14.966 şi 14.283.

Rusul Nikita Nagornyy (14.966) a câştigat medalia de aur, urmat de conaţionalul său Artur Dalaloyan (14.933) şi Igor Radivilov (Ucraina, 14.749).

Diferența dintre Radivilov și Drăgulescu a fost de doar 0,125 puncte.

În calificări, Marian Drăgulescu a avut tot o medie de 14.624 (locul 6).

Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al României într-o finală, iar la 39 de ani, anul viitor va concura, tot la sărituri, şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo. A doua calificare tricoloră este a Mariei Holbură, la individual-compus.