Marius Vizer, preşedintele FIJ, i-a reprimit în competiţii pe sportivii din Rusia şi Belarus. Românul este un apropiat al lui Vladimir Putin

Comitetul Executiv al Federaţiei Internaţionale de Judo (FIJ) a decis ca sportivii din Rusia şi Belarus să fie reprimiţi în competiţiile oficiale. Astfel, judoka din cele două ţări vor putea evolua în calificările pentru Jocurile Olimpice din 2024, dar și la CM de la Doha.
Filip Stan
04 mai 2023, 15:52
Marius Vizer, preşedintele FIJ, i-a reprimit în competiţii pe sportivii din Rusia şi Belarus. Românul este un apropiat al lui Vladimir Putin
Marius Vizer, preşedintele FIJ, i-a reprimit în competiţii pe sportivii din Rusia şi Belarus. Românul este un apropiat al lui Vladimir Putin

Marius Vizer i-a reprimit în competiţii pe sportivii din Rusia şi Belarus. Totuşi, acesştia vor fi supuşi unei analize atente a unei comisii specializate pentru a fi verificată implicarea sau neimplicarea acestora în războiul din Ucraina.

Ca urmare a acestei decizii, sportivii din cele două ţări vor fi prezenţi şi la Campionatul Mondial de Judo de la Doha, care se va desfăşura în perioada 6-15 mai 2023.

Citeşte şi: Irina Nicolae s-a căsătorit de două ori cu Marius Vizer. Prima dată a fost în Rusia: „Soțul meu este prieten bun cu Vladimir Putin”

Marius Vizer, preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo din 2007, susţine că sportul poate fi un mesager al păcii şi al unităţii, care nu poate fi divizat de război şi politică.

„Sportul și religia aduc cele mai importante valori ale societății, care promovează principiile de respect, solidaritate și pace. Sportul este ultima punte, care astăzi, în confruntările din lume, poate fi un mesager pentru pace și unitate și poate lucra pentru reconciliere. Îmi doresc ca judo-ul să fie întotdeauna un simbol al păcii, un simbol al unității, solidarității și prieteniei în lume”, a spus Marius Vizer, citat de Fanatik.

Decizia lui Marius Vizer vine după ce preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, şi preşedintele CIO, Thomas Bach, au afirmat că sportivii care provin din ţări aflate în război, precum Rusia sau Belarus, să aibă şansa să concureze la Jocurile Olimpice. JO de la Paris vor avea loc între 26 iulie şi 11 august 2024.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
David Popovici, legendă la Settecolli! Cu ce record apare pe „panoul” campionilor
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?