Mătuşa dictatorului nord-coreean Kim Jong-Un a fugit în America. Ko Yong-Suk este de nerecunoscut

Mătuşa tânărului conducător al Coreii de Nord, Kim Jong-Un, a fugit în SUA în anii '90, în timp ce se afla în Elveţia pentru a-şi supraveghea nepotul, şcolarizat într-un pension din această ţară, relatează marţi un ziar sud-coreean, citat de AFP, informează Agerpres.
Romania TV
05 nov. 2013, 12:55
Mătuşa dictatorului nord-coreean Kim Jong-Un a fugit în America. Ko Yong-Suk este de nerecunoscut

SUA au acordat azil politic lui  Ko Yong-Suk, despre care nu se mai ştie nimic din 1998, afirmă Joong Ang Daily, care citează un fost înalt responsabil al serviciilor secrete şi un diplomat sud-coreean, în misiune la Berna la vremea respectivă.

Ko, în prezent în vârstă de 56 de ani, şi soţul ei au suportat intervenţii de chirurgie estetică pentru a-şi ascunde adevărata identitate. Cuplul a beneficiat de protecţia autorităţilor americane, adaugă cotidianul.

Kim Jong-Un, care i-a succedat tatălui său la conducerea Coreii de Nord în decembrie 2011, a urmat o parte din şcoală într-un pension elveţian, între 1996-2001. Mătuşa sa trebuia să vegheze asupra lui.

Citeşte şi Micul dictator care a speriat lumea: Conducea MAŞINA de la 7 ani şi asculta BEATLES

Ko şi soţul ei au cerut azil ambasadei americane la Berna, potrivit ziarului. „SUA au evacuat cuplul fără să ne informeze măcar”, a declarat fostul responsabil al serviciilor de informaţii sud-coreene. Ei au fost transferaţi mai întâi într-o bază militară americană din Frankfurt-am-Main, în Germania, iar apoi în SUA, informează Agerpres.

Vezi şi Gafă FLAGRANTĂ de PHOTOSHOP: Cum au „TRUCAT” coreenii o poză cu Kim Jong-Un FOTO

Ko Yong-Suk este cea mai tânără soră a mamei lui Kim Jong-un, Ko Yong-hui, decedată în 2004 la vârsta de 51 de ani din cauza unui cancer mamar.

Citeşte şi Filmul pentru care KIM JONG-UN şi-a EXECUTAT FOSTA IUBITĂ a apărut pe internet VIDEO

Foarte puţini membri ai familiei conducătorului nord-coreean trăiesc în străinătate. Excepţia cea mai notabilă este Kim Jong-Nam, fratele lui Kim Jong-Un, considerat un timp presupusul succesor al tatălui lor la conducerea Coreii de Nord. El a căzut în dizgraţie după ce a încercat, în 2011, să intre în secret în Japonia pentru a vizita parcul Disneyland. În prezent, trăieşte în exil, la Macao (în China) şi la Singapore, împreună cu familia sa. Fiul lui, Kim Han-Sol, este în prezent student la Paris.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Locul neașteptat unde a fost surprinsă Georgina, iubita lui Cristiano Ronaldo. E cel mai puternic de pe planetă, foarte puțini oameni ajung aici
Capital.ro
Vor fi scutiți integral de la plata întreținerii. Restul locatarilor din bloc vor plăti în locul lor. Proiectul de lege a speriat românii
Playtech.ro
Cum poți reclama încălcarea drepturilor tale la Inspecția Muncii: Pașii prin care poți face o sesizare
Adevarul
Moartea unui afacerist român în Italia, învăluită în mister. Ce au descoperit anchetatorii în apartamentul închiriat
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil