Medicii de familie vor primi echipamente de protecţie şi dezinfectanţi

Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că edicii de familie și medicii din ambulator vor primi echipamente de protecție și dezinfectanți.
Romania TV
27 mart. 2020, 09:23
Medicii de familie vor primi echipamente de protecţie şi dezinfectanţi

„Am discutat priorităţile pentru Ministerul Sănătăţii în perioada următoare, sigur că păstrăm aceleaşi direcţii de acţiune. Obiectivul nostru fundamental este acela de a apăra sănătatea şi viaţa cetăţenilor români, de a reduce răspândirea virusului, de a creşte capacitatea de diagnosticare de direcţiile de sănătate publică pentru a face faţă misiunii fundamentale pe care o au în lupta contra coronavirusului, de asemenea, de a pregăti spitalele pentru a primi pacienţi cu coronavirus”, a spus Ludovic Orban într-o conferință de presă la Ministerul Sănătății.

Citeşte şi: Nelu Tătaru, primele declaraţii ca ministru al Sănătăţii: „Vor veni săptămâni şi mai grele. Vor fi şi cazuri severe”

Premierul a adăugat că a discutat cu ministrul Sănătăţii despre urgenţa achiziţionării de echipamente de protecţie „care să-i protejeze pe toţi aceia din sistemul de sănătate publică, care sunt implicaţi în lupta contra coronavirus şi, de asemenea, să protejeze cadrele medicale şi nemedicale din spitale, să protejeze pe reprezentanţii Direcţiilor de Sănătate Publică”.

Până joi, 26 martie, au fost confirmate 153 de cadre medicale şi personal auxiliar din spitalele din România cu infecţie cu coronavirus, potrivit informaţiilor transmise de Ministrul Sănătăţii. 

Citeşte şi: Încă un deces de coronavirus în România, o femeie de 80 ani internată la Iaşi. Bilanţul morţilor a crescut la 24

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Veste uriașă pentru Cristiano Ronaldo! Familia Simpson a prezis finala Campionatului Mondial 2026 încă din 1997. Video
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Prețul carburanților va scădea. Măsurile anunțate de Guvern
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?