Medicii şi pacienţii din Spitalul Dimitrie Gerota sunt în carantină 14 zile. Nimeni nu intră, nimeni nu iese

Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a delcarat că Spitalul Dimitrie Gerota va fi în carantină, astfel încăt medicii şi pacienţii vor rămâne în incinta spitalului pentru o perioadă de 14 zile. 
Romania TV
11 mart. 2020, 09:22
Medicii şi pacienţii din Spitalul Dimitrie Gerota sunt în carantină 14 zile. Nimeni nu intră, nimeni nu iese

Citeşte şi: Raed Arafat, măsuri drastice împotriva coronavirusului. Programul de lucru va fi modificat pentru reducerea aglomerării

„De astăzi a fost introdus în cararantină Spitalul Dimitrie Gerota, astfel încât pacienţii şi personalul vor rămâne în carantină timp de 14 zile. Pacienţii vor fi îngrijiţi mai departe şi o să fie asigurată investigarea şi analizele şi tot ce este necesar pentru a se asigura că focarul care a pornit acolo se opreşte acolo pe cât de mult posibil. Au fost mulţi contacţi, unii pozitivi. Acesta este motivul pentru care luăm această măsură la nivelul MAI. Ancheta epidemologică continuă. Epidemologii MAi pentru a identifica toate persoanele care au intrat în contact cu persoana respectivă.”, a delcarat Raed Arafat. 

Citeşte şi: Raed Arafat după ce au apărut reclame la cluburi de vacanţă: „Măsura pe care am luat-o nu mai are niciun rost”

De asemenea, Raed Arafat a declarat că „au fost aplicate la Hunedoara amenzi la două persoane care au declarat că sosesc din Italia dintr-o zonă neafecată de risc epidemilogic şi în urma verificărilor s-a stabilit că aceştia provin dintr-o zonă afectată şi aflată în carantină. La Călaraşi, două persoane care au declarat la intrarea în ţară că se vor autozila la domiciliu, însă până la acest moment n-au ajuns la locul indicat.”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Percheziții acasă la Cristian Pomohaci! Este suspectat de viol asupra unui minor
Fanatik.ro
Adevărul despre revenirea lui Nicolae Stanciu în SuperLiga! Constantea: “Are contract până în iarnă! Noi l-am vrea la U Cluj!” Totul despre transferurile ardelenilor
Capital.ro
RCA 2026. Șoferii care pot obține reduceri de până la 50% la asigurarea mașinii. Ce trebuie să faceți când încheiați polița
Playtech.ro
Admiterea la liceele tehnologice se schimbă din 2026. Ce riscă elevii care nu dau Evaluarea Națională
Adevarul
„Medicamentul” din farfurie gătit în numai 40 de minute și cu un gust incredibil. Secretele „bucătăriei săracului”
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cel puțin 21 de persoane și-au pierdut viața în urma unui foc puternic la un hotel din New Delhi
iamsport.ro
Nuțu Cămătaru, 2.000.000 de euro pentru apropiatul lui Gigi Becali! A fost interceptat: ”«Am greșit, data viitoare dau la altul»”
MediaFlux
Vești bune pentru milioanele de români cu pensii private! Bani mai mulți în buzunar pentru Pilonul 2
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți