Medvedev, un nou avertisment pentru Ucraina: „Livrarea tuturor tipurilor de armament pentru forțele ruse va creşte semnificativ în acest an. Vor provoca ucrainenilor o înfrângere zdrobitoare”

Dmitri Medvedev, fostul președinte al Rusiei, spune că livrarea tuturor tipurilor de armament pentru forțele ruse va crește semnificativ anul acesta, lucru care îi va ajuta pe soldații ruși să provoace Ucrainei "o înfrângere zdrobitoare".
Alina Costache
02 feb. 2023, 22:57
Medvedev, un nou avertisment pentru Ucraina:

Dmitri Medvedev, fostul președinte al Rusiei, spune că livrarea tuturor tipurilor de armament pentru forțele ruse va crește semnificativ anul acesta, lucru care îi va ajuta pe soldații ruși să provoace Ucrainei „o înfrângere zdrobitoare”.

Medvedev, un nou avertisment pentru Ucraina: „Livrarea tuturor tipurilor de armament pentru forțele ruse va creşte semnificativ în acest an. Vor provoca ucrainenilor o înfrângere zdrobitoare”

„Forţele noastre armate primesc cu regularitate noi livrări de mai multe tipuri de rachete. Livrarea tuturor tipurilor de armament va creşte semnificativ în 2023”, a scris Dmitri Medvedev pe rețelele sociale.

Citește și Reacția nervoasă a lui Putin după ajutorul primit de Ucraina: „Este incredibil, dar tancuri germane Leopard, cu cruci pe ele, ne amenință din nou!”

Potrivit analiștilor militari din mai multe capitale occidentale, armata rusă s-ar confrunta cu o criză de muniții și alte materiale militare, după ce la începutul războiului împotriva Ucrainei a lansat milioane de obuze și mii de rachete. Totuși, oficialii ruși au dat asigurări că au în continuare destule resurse pentru continuarea războiului.

Dmitri Medvedev, aflat într-o vizită la o fabrică de armament, a spus că noile livrări vor permite Rusiei „să provoace o înfrângere zdrobitoare neonaziştilor ucraineni care au fost alimentaţi cu arme” de statele occidentale.

Citește și Scandal de corupție în Ucraina. Fost șef din Guvern, prins cu 1 milion de dolari ascuns la saltea. Percheziții de amploare

SUA trimite Ucrainei rachete cu rază de acțiune de până la 150 de kilometri

Anunțul venit de la Washintgon că trimite Ucrainei rachete cu rază mai lungă de acțiune a adus speranță oficialilor de la Kiev.

Oficiali americani au transmis că un nou pachet de ajutor militar pentru Kiev, în valoare de circa 2,2 miliarde de dolari, va fi anunţat săptămâna aceasta şi va include pentru prima dată bombe cu diametru mic lansate de la sol (Ground Launched Small Diameter Bombs – GLSDB). Acestea suntrachete cu aripi rabatabile care planează către ţinte aflate la o distanţă de până la 150 de kilometri şi pot fi lansate cu lansatoarele multiple de rachete primite deja de Ucraina de la aliaţii săi occidentali.

Ucraina a cerut Statelor în special rachete ATACMS lansate cu lansatoarele HIMARS şi care au o rază de acţiune de circa 300 de kilometri, care ar permite armatei ucrainene să lovească ţinte ruseşti de asemenea în Crimeea şi pe teritoriul Rusiei.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?