Mihaela Bilic, măsură radicală împotriva risipei alimentare. Nutriţionista vrea să plătim suplimentar ce rămâne în farfurie, la restaurant

Mihaela Bilic susține o propunere neașteptată pentru reducerea risipei alimentare. Nutriționistul își dorește ca restaurantele să taxeze clienții pentru mâncarea pe care, de fapt, nu o consumă și rămâne în farfurie.
Filip Stan
12 mai 2025, 22:43
Mihaela Bilic, măsură radicală împotriva risipei alimentare. Nutriţionista vrea să plătim suplimentar ce rămâne în farfurie, la restaurant

Mihaela Bilic propune un sistem revoluționar pentru reducerea risipei alimentare. Inspirându-se din modelul restaurantelor „all you can eat”, nutriționistul atrage atenția asupra tendinței de a consuma în exces, stimulată de oferta nelimitată.

Mihaela Bilic: „Ştim să fim cumpătați și moderați dacă ne ustură la portofel!”

Pentru a evita aruncarea mâncării, anumite localuri au introdus taxa pentru ceea ce rămâne în farfurie. Chiar dacă mulți ar putea fi revoltați de metodă, aceasta pare să dea roade. „Cum ar fi să plătim pentru mâncarea pe care o aruncăm, nu pentru ceea ce mâncăm? Sigur cunoașteți cu toții restaurantele de tip ‘all you can eat’ la care plătești o sumă fixă și mănânci până nu mai poți. Alții le spun ‘all inclusive’ sau ‘bufet suedez’, dar principiu; e același: multă mâncare din care te servești singur, fără porții individuale sau limită de cantitate.

Ce se întâmplă în astfel de situații? Instinctele ne împing la lăcomie, o facem lată și ne îndopăm peste măsură, avem ochii mai mari decât stomacul și nu ne putem abține, vrem din toate și TOT! La final, în loc să ne bucurăm de așa ospăț, rămânem cu o senzație neplăcută: am pierdut controlul și am exagerat”, a spus Mihaela Bilic într-o postare pe Facebook.

Mihaela Bilic subliniază faptul că în fața porțiilor nelimitate, pofta câștigă. Totuși, la final ne dăm seama că nu putem consuma tot, iar produsele rămân neconsumate. „Restauratorii care se încumetă să propună un astfel de bufet diversificat, au venit cu o soluție ingenioasă: nu plătești o sumă fixă ca să mănânci cat poți, ci plătești la gramaj tot ce rămâne în farfurie neconsumat.

Este incredibil cum se ni se schimbă comportamentul și suntem capabili să devenim ponderați când vine vorba de bani! Brusc ne trezim că putem să gustăm un pic din fiecare preparat, că nu mai umplem cu vârf farfuria… știm să fim cumpătați și moderați dacă ne ustură la portofel!”, a continuat Mihaela Bilic.

Statistici recentă arată că, în România, o familie cumpără de sărbători de patru ori mai multă mâncare decât e necesar. Circa 49% din risipa alimentară din România se realizează la nivelul gospodăriilor individuale ale populației și ar însemna anual 2,5 milioane de tone de alimente, potrivit Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

Potrivit unei analize Economedia, românii aruncă anual o cantitate mare de alimente, suficient cât să umple 127.500 de camioane. Aliniate în coloană, aceste camioane reprezintă distanța de la București până la München. Cantitatea aruncată anual ar putea hrăni orașul Cluj-Napoca timp de 20 de ani. De asemenea, până la 50% din toată risipa alimentară o produc consumatorii individuali din orașe, conform „Ghidului anti-risipă” realizat de Food Waste Combat, din anul 2020. Mâncarea gătită este cel mai des risipită, spun cei de la Food Waste Combat, aceasta reprezentând 24% din totalul de alimente, după care urmează fructele și legumele cu 22%, respectiv 21%; pâinea și produsele de panificație în procent de 20%, laptele și produsele lactate 11%; 1% carnea și 1% alte alimente care nu sunt menționate.

În același timp, românii cheltuie între 30% şi 40% din venit pentru alimente, comparativ cu media în UE de 10%, conform datelor Comisiei Europene, în timp ce la nivelul Uniunii Europene, în fiecare an, se risipesc peste 59 de milioane de tone de alimente, ceea ce înseamnă 132 kg pe persoană, transmite site-ul Consiliului European.

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ousmane Dembele, hat-trick în 25 de minute în Norvegia – Franța! Balonul de Aur a scris istorie la Campionatul Mondial
Capital.ro
Se renunță la ora de vară. Schimbarea care îi vizează pe toți locuitorii țării. Unde se aplică
Playtech.ro
Cod roșu de caniculă și restricții de trafic în România. Județele unde se vor depăși 40 de grade
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?