Mihai Fifor şi-a anunţat candidatura în competiţia internă pentru stabilirea candidatului PSD la prezidenţiale

Purtătorul de cuvânt al PSD Mihai Fifor a anunţat, pe Facebook, că a decis să se înscrie în competiţia internă pentru alegerile prezidenţiale, din partea PSD.
Romania TV
24 iun. 2019, 13:42
Mihai Fifor şi-a anunţat candidatura în competiţia internă pentru stabilirea candidatului PSD la prezidenţiale

„Am luat decizia de a mă înscrie în competiția pentru candidatura la Președinția României din partea PSD”, a scris Mihai Fifor pe Facebook.

Fifor a explicat şi motivele care au dus la decizia de a candida. „Pentru că România are nevoie de consens, de constructie si de dialog. Trebuie să ieșim din această stare nebună de conflict, de dezbinare, de răfuială permanentă.

Actualul președinte și-a ratat complet rolul de mediator și de integrator. A devenit el însuși principalul purtător al mesajului de ură socială, a aplaudat injuriile, a promovat atacurile la persoană și a coborât limbajul politic la cel mai scăzut nivel.

Pentru că România are nevoie de un lider care să îi faciliteze parcursul. Din dorinta sa obsesiva de a lovi în PSD, Klaus Iohannis a fost singurul șef de stat din UE care spus că țara sa nu merită să conducă Europa. A fost singurul șef de stat care a blocat bugetul propriei țări. A blocat Parlamentul și Guvernul în demersuri benefice pentru români.

Pentru că România are nevoie de onestitate. După ce a semănat ură și discordie, domnul Iohannis a venit să propună un simulacru de consens politic, fiind însă incapabil să discute măcar propunerile de bun-simț ale PSD pentru construcția unui acord politic de care România are atâta nevoie.

Știu că România poate și are nevoie de mai bine. Vreau să fiu cu adevărat un președinte al tuturor românilor, din tara sau de oriunde ii va fi purtat viata, care să reînvie sentimentul de unitate națională, de demnitate si de onoare. Vreau să fiu un președinte care să unească, care să readucă bunul-simț și decența în politica românească. Vreau să fiu un președinte care să construiască, care să strângă la un loc energiile acestei națiuni”, a mai scris Mihai Fifor.

Purtătorul de cuvânt al PSD a explicat că „îmi doresc România de mâine mai unită, mai demnă și mai bine reprezentată. Pentru viitorul nostru și al generațiilor ce vor urma”.

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Cei doi jucători de la Rapid pe care Marius Șumudică i-a distrus după 1-2 cu FC Argeș: „N-am văzut așa ceva în viața mea. Inadmisibil!
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
„Comfort” sau „confort”: care este forma corectă în limba română, mulți scriu ca în engleză
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Orașul din România unde meteorologii anunță nu mai puțin de 20 de zile cu ninsoare, în luna decembrie
iamsport.ro
A DISTRUS-O pe Anca Alexandrescu înaintea alegerilor: 'A slujit o grămadă de PSD-iști! E o țață, o spoială de cultură de cea mai joasă speță, un om care nu se pricepe la nimic'
MediaFlux
Răsturnare de situație! Ce pensionari primesc 7500 de lei pe lună și nu plătesc CAS
stirilekanald.ro
Elevă de clasa a IX-a, răpită, bătută și umilită de 6 colege din cauza unui băiat! I-au furat telefonul și au agresat-o minute întregi pe o stradă din apropierea școliI
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje