Mihail Saakaşvili refuză să se predea în pofida ultimatumului primit de la autorităţile ucrainene

Fostul preşedinte georgian Mihail Saakaşvili, devenit liderul opoziţiei în Ucraina, a afirmat miercuri că nu se va preda în faţa autorităţilor ucrainene după ce procurorii i-au dat un ultimatum, informează site-ul agenţiei Associated Press.    
Romania TV
06 dec. 2017, 10:48
Mihail Saakaşvili refuză să se predea în pofida ultimatumului primit de la autorităţile ucrainene

Autorităţile au încercat să îl aresteze marţi pe Saakaşvili, la Kiev, însă acesta a evadat din furgoneta poliţiei cu ajutorul susţinătorilor care nu au lăsat vehiculul să plece.

Eliberat, Saakaşvili şi suporterii săi au plecat spre Parlament, de unde au cerut demisia preşedintelui Ucrainei, Petro Poroşenko şi au campat peste noapte. Procurorii i-au oferit, fostului preşedinte georgian, 24 de ore la dispoziţie să se predea.

Ofiţerii de poliţie şi procurorii au intrat miercuri dimineaţă în locul unde susţinătorii lui Saakaşvili şi-au amplasat corturile, însă au fost opritiţi, din nou, de protestatari.

Aproximativ 100 de prostestatari s-au strâns în faţa Radei Supreme (Parlamentul Ucrainei), miercuri dimineaţă, de unde Saakaşvili a declarat că nu se va preda autorităţilor.

Scandalul provocat de reţinerea lui Saakaşvili, numit un „cruciat al anti-corupţiei”, a declanşat îngrijorarea politicienilor de la Kiev că Ucraina s-ar putea confrunta cu cea mai mare criză politică de la protestele din 2014.

Procurorul general Yuri Luţenko a susţinut că Biroul său deţine dovezi că Saakaşvili ar fi primit 500.000 de dolari de la un afacerist ucrainean, care are legături cu Rusia, pentru a finanţa protestele.

Saakaşvili a fost, de asemenea, guvernator al regiunii Odesa, însă şi-a dat demisia în 2016 şi l-a acuzat pe Poroşenko de corupţie.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Top 14 cele mai costisitoare divorțuri din lumea sportului. Cât l-a costat pe Tiger Woods separarea de fosta soție
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani. Benzinăriile, obligate să limiteze modificările de preț
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj