Miniştrii, umiliţi la salarii de către subordonaţi. Demnitarii au lefuri de două ori mai mici

Premierul şi miniştrii sunt umiliţi de proprii angajaţi când vine vorba de salarii. Subordonaţii au lefuri şi de două ori mai mari decât şefii lor, după cum reiese din listele publicate de ministerele cu salariile plătite în luna martie.
Iulian Tudor
12 mai 2013, 10:32
Miniştrii, umiliţi la salarii de către subordonaţi. Demnitarii au lefuri de două ori mai mici

Un angajat al statului, fără funcţie cheie în stat, poate avea salariul de trei ori mai mare decât al ministrului. Potrivit România TV, este cazul unui bugetar din cadrul Ministerului Internelor – un agent – care a câştigat în luna martie 13.835 lei, adică de 2,6 ori mai mult ca ministrul, potrivit datelor publicate pe site-ul instituţiei. În aceeaşi lună, ministrul a câştigat doar 5.363 lei.

Dar acesta nu este singurul exemplu. În această instituţie, peste 100 de angajaţi au salariul mai mare decât al ministrului. Şi secretarul general câştigă de două ori mai mult, respectiv 11.082 de lei.

De la Ministerul Educaţiei, cel mai bine plătit salariat a fost un director, care a castigat 6.255 lei. Asta în condiţiile în care şeful instituţiei a câştigat 5.363 lei. Cu un pic mai mult este remunerat un şef serviciu.

Şi la Ministerul Economiei situaţia este similară. Ministrul Varujan Vosganian a avut un venit de 7.643 lei în martie 2013, în timp ce un director grad I de la Direcţia Dezvoltare Export a primit 8.828 lei în mână.

La Ministerul Finanţelor, cel mai bine plătit angajat este secretarul general, care a primit un salariu de 8.531 de lei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Ce mesaj i-a trimis lui Ion Țiriac soția moștenitorului imperiului Ferrari. Cum a fost numit miliardarul
Capital.ro
Un nou tip de pensie în UE, inclusiv în România. Avantajele PEPP. Comisia Europeană vrea reguli noi la pensia portabilă
Playtech.ro
Cum s-a infectat cu hantavirus pacientul zero de pe nava Hondius. De unde a pornit focarul care a pus autoritățile în alertă
Adevarul
Trenul „Leon” fabricat la Electroputere Pașcani va transporta astronauți și experți aerospațiali, la 45 de ani de la zborul lui Dumitru Prunariu
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o mamă și copilul ei sunt loviți pe trecere de o mașină condusă de un șofer de 79 de ani, în Eforie Sud
iamsport.ro
Neluțu Varga și Răzvan Raț au investit într-un ”startup absolut revoluționar, care schimbă vieți”
MediaFlux
Fostul șef de cabinet al lui Zelenski, Andrei Iermak, suspect oficial într-o anchetă de corupție. NABU cere arestarea
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi