Ministrul Sănătăţii: „Avem o creştere a numărului de cazuri. Recomand în continuare păstrarea regulilor de precauţie”

Nelu Tătaru afirmă că numărul de 1.713 de noi cazuri de infectare cu coronavirus include şi cazuri neraportare din zilele anterioare. Ministrul recomandă păstrarea măsurilor de prevenire a răspândirii virusului, cum ar fi distanţarea fizică, portul măştii şi dezinfectarea mâinilor.
Romania TV
16 sept. 2020, 13:32
Ministrul Sănătăţii:

„Ţin să menţionez că aceste alegeri se vor desfăşura în contextul pandemiei, în faza a doua a primului val. Trebuie să vedem că avem o creştere a numărului de cazuri, astăzi numărăm 1.713 cazuri noi în contextul în care au fost raportate şi cazuri de pe zilele anterioare, dar în contextul în care avem în continuare 471 de cazuri în Terapie Intensivă, în care avem în continuare 49 de decese. Ţin să reamintesc că sunt anumite precauţii care trebuie respectate: distanţare fizică, portul măştii, dezinfectant”, a declarat Nelu Tătaru.

Citeşte şi: Nelu Tătaru contrazice OMS: „S-ar putea ca numărul de cazuri să scadă în octombrie sau în noiembrie”

Ministrul a recomandat păstrarea măsurilor de precauţie şi de distanţare fizică, susţinând că există focare atât în instituţii publice, spital şi centre sociale.

„Avem în evaluare în acest moment diferite focare, focare în desfăşurarea unor evenimente private, şi aici recomand celor care organizează astfel de evenimente private să menţină şi să păstreze acele norme de aplicare. Avem focare în instituţii, că sunt spitale sau instituţii administrative, avem în continuare focare la persoane instituţionalizate şi avem în continuare focare în desfăşurare în agenţi economici. Recomand în continuare păstrarea regulilor de precauţie, precum şi raportarea în imediata apropiere către DSP, unităţi sanitare, către medicul de familie la orice caz cu patologie respiratorie sau subfebrilităţi”, a adăugat Nelu Tătaru.

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Cum au produs 4 milioane de euro fetele de la The Buddhist. Circuitul financiar din spatele rețelei de proxenetism a actorului Vlad Marinescu
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii care au gard la casă. Se obține neapărat autorizație de la primărie, plus acordul vecinilor
Playtech.ro
De ce va rămâne motorina scumpă tot anul, chiar dacă războiul se încheie. Analiza care arată de ce nu vor scădea prețurile
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 44 de ani și-a pierdut viața la scurt timp după ce a mâncat o pizza la un restaurant din Brazilia
iamsport.ro
Marius Lăcătuș, dezamăgit crunt de fotbalistul Generației de Aur: ”Îmi era o rușine”
MediaFlux
S-a aflat numărul de telefon mobil al lui Donald Trump. Panică la Casa Albă după sute de apeluri
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj