Moneda românească al cărei preț depășește 12.000 de lei. Este foarte probabil să o ai acasă

O monedă românească are un preț care depășește 12.000 de lei și este cu adevărat „vânată” de colecționari, care apreciază raritatea acesteia. Este foarte probabil ca unii dintre oameni să o aibă, ceea ce le-ar putea aduce o avere în portofel.
Alina Costache
05 dec. 2024, 21:28
Moneda românească al cărei preț depășește 12.000 de lei. Este foarte probabil să o ai acasă

O monedă românească se vinde, în prezent, cu un preț de peste 12.000 de lei, iar foarte mulți colecționari se bat să o aibă. Este foarte posibil să o aveți chiar în casa dumneavoastră și trebuie să țineți cont că mulți colecționari doresc să pună mâna pe ea.

Moneda românească a cărei preț depășește 12.000 de lei

Este vorba despre moneda BNR cu valoare nominală de 200 de lei, ce a fost lansată în 2015 cu ocazia împlinirii a 140 de ani de la punerea pietrei de temelie a Catedralei Sf. Iosif din București. Moneda are o greutate de 15,551 grame, diametrul de 27 de milimetri și este din aur cu titlul 999‰, având o formă rotundă. Tirajul acesteia a fost de numai 150 de monede.

Într-un anunț de pe bine-cunoscuta platformă OLX, un colecționar pune la vânzare această monedă cu suma de 12.500 de lei, susținând că este una foarte rară și fiind dispus să facă schimburi cu alte monede românești.

Sursă foto : OLX

Citește și : Cât costă un brad de Crăciun vândut de Romsilva în 2024. Românii au la dispoziție 18 mii de pomi din care să aleagă în sezonul sărbătorilor de iarnă

„Aversul monedei redă imaginea Catedralei Sf. Iosif din București, inscripția în arc de cerc ‘ROMANIA’, valoarea nominală ‘200 Lei’, stema României și anul de emisiune ‘2015’. Reversul monedei prezintă o imagine din interiorul Catedralei Sf. Iosif din București, inscripția în arc de cerc ‘CATEDRALA SF. IOSIF — BUCURESTI’ și anul punerii pietrei de temelie ‘1875’”, se menționează în comunicatul BNR din 2015.

Aceasta este vândută într-o capsulă de metacrilat transparent și este însoțită de broșuri de prezentare a emisiunii numismatice, redactate în limbile română, engleză și franceză. Broșurile includ certificatul de autenticitate, pe care se găsesc semnăturile guvernatorului BNR și casierului central.

Citește și : Românii primesc 700 de lei de la stat de Moș Nicolae. Beneficiarii vor primi banii direct pe card

Tirajul emisiunii monetare a fost, după cum am spus, de 150 de monede, iar prețul de vânzare, care nu includea TVA, pentru moneda din aur, incluzând broșura de prezentare, este de 3.400 de lei per bucată.

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Acuzații incredibile pe care i le aduce o femeie primarului PSD inculpat pentru că a furat curent. Motivul pentru care i-a solicitat despăgubiri
Capital.ro
Se pregătește raționalizarea combustibilului. Avertismentul Suediei privind o criză energetică fără precedent: Suntem pregătiți
Playtech.ro
Documentele care nu trebuie semnate de angajaţi. Clauzele de care să te fereşti când eşti nou într-o companie
Adevarul
Un animal ciudat a ieșit dintr-o pădure din vestul Ucrainei, aproape de granița cu România. Reacțiile apărute pe internet
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
VIDEO Momentul în care o tânără de 28 de ani lovește cu mașina două femei aflate pe trecerea de pietoni, în Neamț
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Anunț major pentru românii care cumpără fructe și legume. Ce se întâmplă în piețe
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara