Moscova avertizează împotriva oricărui AMESTEC EXTERN în Ucraina

Rusia speră că Ucraina va depăşi criza prin care trece în prezent într-un mod constituţional şi a avertizat împotriva oricărui amestec din afară în situaţia de la Kiev, a declarat miercuri ministrul rus de externe Serghei Lavrov, cu ocazia participării la reuniunea ministerială a Consiliului NATO-Rusia de la Bruxelles, informează agenţia de presă Ria Novosti, citată de Agerpres.
Romania TV
04 dec. 2013, 12:31
Moscova avertizează împotriva oricărui AMESTEC EXTERN în Ucraina

„Sperăm că politicienii ucraineni vor găsi o modalitate pentru a aduce lucrurile pe făgaşul lor normal pe cale constituţională. Noi ne pronunţăm pentru o astfel de evoluţie şi facem un apel ca nimeni să nu intervină din afară în situaţia din Ucraina”, a declarat Serghei Lavrov, în conferinţa de presă de la finalul reuniunii de la Bruxelles.

Declaraţiile făcute de NATO în legătură cu situaţia din Ucraina creează o imagine distorsionată a evenimentelor din Ucraina, a afirmat Serghei Lavrov. „Nu ştiu pentru ce NATO face astfel de declaraţii? Nu ştiu de ce domnul secretar general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, răspunde la întrebări privind posibilitatea ca Rusia ar putea să trimită trupe în Ucraina? Nu ştiu de ce sunt puse asemenea întrebări? Toate acestea, în opinia mea, creează o imagine distorsionată” a evenimentelor din Ucraina, a afirmat şeful diplomaţiei ruse.

Citeşte şi ANALIZĂ: Principalii actori şi acţiunile lor în CRIZA din Ucraina

Ministrul rus de externe a insistat că „astfel de semnale” ar putea „să genereze în capetele inflamate o viziune incorectă a ceea ce întâmplă” în prezent în Ucraina. „Noi credem că aceasta este o problemă internă a Ucrainei”, a subliniat şeful diplomaţiei ruse, în contextul în care numeroşi oficiali ai UE, NATO şi SUA şi-au exprimat dezacordul faţă de dispersarea brutală a manifestanţilor de la sfârşitul săptămânii trecute în Ucraina.

Citeşte şi Viktor Ianukovici ar putea SFÂRŞI la fel ca NICOLAE CEAUŞESCU

Manifestaţii ample au loc în Ucraina, unde simpatizanţi ai apropierii ţării lor de UE au ieşit în stradă pentru a protesta faţă de suspendarea semnării Acordului de asociere la UE. Kievul a refuzat semnarea acestui acord, în ultimul moment, la presiunea Moscovei, în favoarea relansării relaţiilor economice cu Rusia şi alte state CSI, motivându-şi decizia prin situaţia economică dificilă, după cum scrie AFP.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Aryna Sabalenka, mesaj acid pentru oamenii care o pun la zid. Cum a reacționat când o mamă cu trei copii a jignit-o
Capital.ro
Restricție pentru asociația de proprietari. Împărțirea peste care nu se poate trece la bloc: „Mulți proprietari confundă”
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
„Curentat” la factura de energie electrică: garsonieră de 12 mp taxată cu 70% din prețul locuinței
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi