Mutu merge pe mâna turcilor: Cred că Fenerbahce va câştiga la Vaslui

Tehnicianul echipei Kasîmpaşa, Metin Diyadin, a declarat, luni, pentru Eurosport Turcia, că atacantul formaţiei Cesena, Adrian Mutu, despre care presa a scris că se află la Istanbul pentru negocieri, nu face parte din planurile sale de transfer.
Romania TV
06 aug. 2012, 18:38
Mutu merge pe mâna turcilor: Cred că Fenerbahce va câştiga la Vaslui

Adrian Mutu, care s-a deplasat la Istanbul la sfârşitul săptămânii trecute, a declarat pentru cotidianul turc Fanatik, în contextul în care presa locală a scris despre el în legătură cu grupările Kasîmpaşa şi Beşiktaş, că ar vrea să îşi continue cariera în Turcia.

Vreau să îmi continui cariera în Turcia. În special aş vrea să locuiesc în Istanbul. Este un oraş frumos, în plus copiii mei ar avea aici şcoli bune. Soţia mea este designer şi vrea să locuiască în Istanbul. Am oferte şi de la Istanbul şi de la echipe din alte oraşe. Însă deocamdată nu ar fi corect să menţionez un nume de club. Atunci când voi semna veţi vedea ce am ales. În pauza de iarnă a sezonului 2009/2010 mă înţelegeam cu Galatasaray. Primisem o ofertă serioasă, dar transferul a picat în ultima clipă. Atunci nu au fost condiţiile necesare, însă acum situaţia este diferită. Voi lua o decizie împreună cu soţia mea şi voi analiza ofertele”, a spus Mutu.

Adrian Mutu a precizat că de-a lungul carierei a jucat alături de mulţi fotbalişti mari. „Am jucat în Italia, în Anglia… Dar cu siguranţă cel mai bun fotbalist pe care l-am văzut vreodată este Gheorghe Hagi. Nu am mai întâlnit un jucător mai talentat decât el şi nici nu cred că voi întâlni. Iar echipa la care mi-a făcut plăcere să joc a fost Fiorentina. Am trăit momente importante la această echipă, am obţinut succese, am petrecut zile frumoase acolo”, a adăugat el.

Mutu a menţionat că l-a surprins rezultatul meciului Fenerbahce – FC Vaslui, scor 1-1, din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. „Eu consideram echipa Fenerbahce cea mai mare favorită. Şi cred că toată lumea este de aceeaşi părere. M-am uitat la meci şi am avut o surpriză foarte mare. Cred că va învinge în returul din România şi îşi va continua drumul în LC. Urmăresc îndeaproape fotbalul din Turcia. A devenit o atracţie pentru fotbaliştii europeni. Cred că Turcia nu este mai prejos de Italia, Anglia sau Spania„, a spus Adrian Mutu.

Atacantul român, în vârstă de 33 de ani, a retrogradat cu Cesena în Serie B. Presa italiană a scris în această vară că Mutu are oferte din Emiratele Arabe Unite, Qatar, Brazilia, dar şi de la formaţia elveţiană FC Sion.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Gică Hagi, transformat total după ce a devenit bunic! Anunțul fiului Ianis: „Am 27 de ani și nu am văzut partea asta a lui”. Video
Capital.ro
Impozit pe apartamente. Schimbare radicală de la 1 ianuarie 2026. Românii care vor plăti cu până la 750% mai mult
Playtech.ro
Cum îşi aleg câinii stăpânii: detaliul care contează pentru patrupede
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Bolojan taie tot. Urmează ajutoarele de șomaj și metodele de pensionare anticipată
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”