NATO reduce la jumătate numărul avioanelor care supraveghează ţările baltice

NATO va reduce de la 16 la opt numărul avioanelor sale care supraveghează spațiul aerian al țărilor baltice cu o intensitate sporită după declanșarea conflictului din estul Ucrainei, a declarat marți pentru AFP un purtător de cuvânt al Alianței.
Filip Stan
04 aug. 2015, 18:10
NATO reduce la jumătate numărul avioanelor care supraveghează ţările baltice

‘Începând de la 1 septembrie, vom avea opt avioane repartizate misiunii de supraveghere a spațiului aerian’, a declarat purtătorul de cuvânt Jay Janzen. ‘Avem 16 în prezent, dar este mai mult decât e nevoie din punct de vedere militar’, a adăugat el.

Aliații NATO au mărit de patru ori, de la patru anul trecut la 16 în prezent, numărul avioanelor care patrulează în spațiul aerian al Estoniei, Letoniei și Lituaniei, care nu posedă aparate aeriene de acest tip.

Ministrul lituanian al apărării, Juozas Olekas, a minimalizat impactul viitoarei reduceri pentru securitatea regională. ‘Decizia are în vedere utilizarea rațională a resurselor’, a declarat el marți pentru AFP, citată de Agerpres.

Citeşte şi Preşedintele Ucrainei: Rusia ar putea ataca Ţările Baltice sau state de la Marea Neagră

SUA au anunțat în luna iunie desfășurarea temporară de material militar greu, inclusiv tancuri, în țările baltice, precum și în Bulgaria, România și Polonia.

Rusia denunță consolidarea NATO la frontiere ca pe o provocare de genul celor din Războiul rece și în același timp își întărește propriul arsenal militar.

Republicile baltice, anexate de URSS în 1940, au redevenit independente în 1991 și s-au alăturat Uniunii Europene și NATO în 2004, notează AFP. 

DailyBusiness
Procurorii germani pun sub acuzare un cetățean ucrainean în cazul exploziilor care au avariat conductele Nord Stream
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Portarul Senegalului, comparat cu Prunea după gafa din meciul cu Belgia! Reacţia fostului portar român: „A avut grijă Lupescu să îmi trimită poza! Greşeala mea e mai mare”. Foto
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un medic de familie la sat? Multe localităţi din România nu au doctori
Adevarul
Atunci când iadul s-a pogorât pe Pământ. Unul dintre cele mai terifiante cazuri de posedare din istorie, rămas deocamdată un mister științific
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Dinamo încearcă să dea lovitura verii în SuperLiga! ”Câinii” negociază transferul fotbalistului de 2.000.000 de euro
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?