Nelu Tătaru: 170 de cadre medicale şi pacienţi de la Spitalul Judeţean Suceava au coronavirus. Soluţia pentru deschiderea UPU

Aproape 170 de cadre medicale şi pacienţi de la Spitalul Judeţean Suceava sunt infectaţi cu noul coronavirus, a declarat, joi, secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Nelu Tătaru, care a fost numit ministru al Sănătăţii. El a afirmat că se încearcă deschiderea Unităţii de Primiri Urgenţe a spitalului cu medici aduşi de la Iaşi.
Romania TV
26 mart. 2020, 13:02
Nelu Tătaru: 170 de cadre medicale şi pacienţi de la Spitalul Judeţean Suceava au coronavirus. Soluţia pentru deschiderea UPU

Nelu Tătaru a precizat că peste 150 dintre persoanele infectate sunt cadre medicale.

„Sunt numeroși medici care trebuie internați”, a spus secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, conform Digi24.

Despre situaţia de la Spitalul Judeţean Suceava, care a fost închis pentru dezinfecţie, Tătaru a explicat că în prima fază după redeschiderea spitalului vor fi păstrate doar două etaje funcționale pentru persoanele infectate cu coronavirus.

De asemenea, Nelu Tătaru a afirmat că, în primă fază, se va încerca redeschiderea Unităţii de Primiri Urgenţe a Spitalului din Suceava, cel mai probabil vineri, cu medici aduşi de la clinici private din Iaşi.

Aceste cadre medicale vor trebui să trieze, să diagnostigheze și să trimită pacienții spre spitalele din Fălticeni și Rădăuți sau la Iași, în cazul celor cu patologie gravă.

Întrebat despre redeschiderea celorlalte secții ale Spitalului Județean Suceava, Tătaru a spus că depinde de momentul la care „medicii vor fi valizi”.

Opt pacienți internați la Spitalul Județean Suceava au murit din cauza coronavirusului, iar unitatea medicală a fost închisă.

BILANŢ CORONAVIRUS ROMÂNIA. 1029 persoane infectate până joi, 26 martie. 123 de cazuri noi, numărul deceselor a ajuns la 18

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Mircea Lucescu s-a decis: Ionuț Radu, înlocuit cu Laurențiu Popescu la naționala României. Portarul vine din vacanță direct în cantonament
Capital.ro
Regulă nouă la bancă. Se fac verificări suplimentare. Tranzacțiile, retragerile și plățile cu cardul, în vizorul băncii
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj