Ninsoare puternică pe Valea Prahovei. Trafic îngreunat pe DN1 şi pe alte drumuri din ţară VIDEO

Dezastru pe cel mai circulat drum în această minivacanță! Se circulă cu dificultate pe DN1 pe ambele sensuri de mers din cauza zăpezii de pe carosabil. Echipajele de deszăpezire nu reușesc să facă față.
Alina Andrei
23 ian. 2022, 22:19
Ninsoare puternică pe Valea Prahovei. Trafic îngreunat pe DN1 şi pe alte drumuri din ţară VIDEO

Ninsoare puternică pe Valea Prahovei. Ninge viscolit de ore bune la munte, iar circulaţia rutieră pe DN1 este îngreunată de zăpada depusă pe carosabil. Unii turişti erau blocaţi în trafic şi de două ore.

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că nu sunt înregistrate drumuri naționale sau autostrăzi cu circulația oprită sau restricționată din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile.

Pe DN 6 între localitățile Peretu și Roșiorii de Vede, județul Teleorman, carosabilul este alunecos din cauza depunerii de polei.

Sunt semnalate precipitații sub formă de ninsoare în zona montană a județelor Argeș, Brașov, Caraș-Severin, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Suceava și Vrancea, fiind artere rutiere unde circulația se desfășoară în condiții de iarnă, cu strat de zăpadă frământată pe carosabil.

Citeşte şi: Prognoza meteo 24 ianuarie. Vreme geroasă şi ninsori viscolite la început de săptămână, inclusiv la Bucureşti

Conducătorii auto sunt sfătuiți să nu pornească la drum dacă nu au autovehiculele echipate cu anvelope de iarnă, să mărească distanța de siguranță între vehicule, să reducă viteza folosind cu precădere frâna de motor, evitând să bruscheze comenzile autovehiculului.

Prognoza meteo 24 ianuarie. Ninsoare puternică şi vreme geroasă la început de săptămână

La noapte, în cea mai mare parte a țării vremea va fi mai rece decât în mod normal la această dată, iar pe arii extinse în regiunile intracarpatice și local în zona deluroasă din restul teritoriului, va fi ger. Cerul va fi acoperit în est, temporar noros în sud, precum și în zona montană și submontană și mai mult senin în rest. Va ninge în Carpații Meridionali, Orientali, local în Moldova și Bărăgan și doar izolat în restul zonei montane, al Munteniei, în Oltenia și în Dobrogea. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări la munte, în special pe crestele Carpaților Orientali și Meridionali, unde rafalele vor depăși 70…90 km/h și ninsoarea va fi viscolită, precum și în Moldova, nord-estul Munteniei și Dobrogea, unde, pe alocuri, vor fi viteze de peste 40…50 km/h. Temperaturile minime se vor situa între -16 și -4 grade, mai scăzute în zonele depresionare, potrivit ANM.

BUCUREȘTI Vremea va fi rece. Temporar cerul va avea înnorări și vor fi posibile fulguieli. Vântul va sufla moderat, cu viteze de până la 30 km/h. Temperatura minimă va fi de -6…-5 grade, mai scăzută în zona preorășenească spre -9 grade.

Citeşte şi: Ninsori viscolite în zonele montane. Aglomeraţie pe Valea Prahovei, maşinile circulă în coloană

Prognoza meteo 24 ianuarie

Luni, vremea va fi mai rece decât în mod normal la această dată în cea mai mare parte a țării, geroasă dimineața local în regiunile intracarpatice și în zonele deluroase, iar noaptea pe arii extinse în vest, nord, nord-est, centru, la deal și pe suprafețe mici în rest. Temperaturile maxime se vor încadra între -8 și 3 grade, cu cele mai ridicate valori în vestul Olteniei, iar cele minime între -18 și -4 grade, mai scăzute în depresiuni. Cerul va fi variabil, cu înnorări în sud și în est. Temporar va ninge, în special seara și noaptea, în Dobrogea, local în Moldova, în Muntenia, în Carpații de Curbură și izolat în restul zonei montane. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări mai ales pe parcursul zilei, în regiunile estice, sud-estice, unde rafalele vor depăși local 50…55 km/h, dar și în Carpații Meridionali și de Curbură, cu precădere pe creste, unde vitezele vor fi mai mari de 70…80 km/h și zăpada spulberată, potrivit ANM.

BUCUREȘTI Vremea va fi rece. Temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 0 grade, iar cea minimă va fi de -5…-4 grade, mai scăzută în zona preorășenească spre -8 grade. Cerul va fi variabil în prima parte a zilei, apoi se va înnora și trecător va ninge. Vântul va sufla moderat în prima parte a intervalului, cu viteze la rafală până în jurul a 30 km/h, apoi în general slab.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Prezentatoarea celebră care a renunțat la televiziune după 19 ani de carieră. Plecarea sa i-a lăsat „mască” pe toți. „A demisionat dintr-o dată”
Capital.ro
Decizie în România privind cartea electronică de identitate. Au fost tăiate de pe listă 1,5 milioane de persoane
Playtech.ro
Cum se calculează corect întreținerea la bloc și ce poți face dacă suma ți se pare prea mare
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Neluțu Varga, replică necruțătoare: ”Cere bani de la toată lumea și vorbește de alții! Mi-a zis Gigi Becali să mă feresc de el că e nebun, se crede Agentul 007”
MediaFlux
Cum se vor folosi cardurile de energie. Detaliul important de pe facturi, explicat de ministrul Energiei
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor