Nivelul Dunării, peste minimul ce asigură funcţionarea centralei de la Cernavodă. Ministrul Mediului spune că nu există niciun pericol

Barna Tanczos, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, a declarat că, în prezent, nu există niciun risc pentru funcţionarea centralei de la Cernavodă în contextul secetei şi al debitului mai scăzut al Dunării.
Filip Stan
06 iul. 2022, 16:43
Nivelul Dunării, peste minimul ce asigură funcţionarea centralei de la Cernavodă. Ministrul Mediului spune că nu există niciun pericol
Nivelul Dunării, peste minimul ce asigură funcţionarea centralei de la Cernavodă

Nivelul Dunării, peste minimul ce asigură funcţionarea centralei de la Cernavodă. „Nu există în momentul de faţă niciun pericol, suntem mult peste debitul minim care ultima dată în 2003 a oprit centrala de la Cernavodă. Ca nivel de apă suntem cu 0,99 de metri peste nivelul minim care trebuie asigurat pentru funcţionarea centralei. Nu există niciun risc în momentul de faţă, (…) nici în perioada următoare, pentru că debitul este stabilizat undeva la 3 metri cubi pe secundă în momentul de faţă, mult peste nivelul la care ar trebui să anunţăm orice măsură preventivă sau orice măsură de restricţie”, a declarat Barna Tanczos, după şedinţa de Guvern.

Tanczos Barna, după scandalul imnului Ţinutului Secuiesc cântat la meciul de hochei. „Sunt extrem de consternat”

Ministrul Mediului a afirmat că nu sunt probleme nici în marile oraşe, în condiţiile în care cele 40 de lacuri de acumulare care sunt rezerva strategică sunt în stare „bună”. „Cele 40 de lacuri care sunt rezerva strategică sunt în stare bună, cu un nivel de apă suficient ca să asigure pe termen mediu, lung alimentarea cu apă a acestor oraşe. Acolo unde sistemele se bazează pe puţuri forate, în cazul în care se reduce semnificativ cantitatea de apă folosită pentru irigaţii, şi acolo se revine la o situaţie normală. Debitul acestor puţuri este stabil, e constant, problema a fost la capătul celălalt, la consumul exagerat şi de aceea facem apel la reducerea acestei practici sau eliminarea acestei practici de a folosi apa potabilă pentru irigaţii măcar în această perioadă. Nu sunt probleme la marile oraşe în momentul de faţă, mai ales cele care sunt alimentate din lacuri, din captări mari, acolo nu există niciun risc”, a explicat Barna Tanczos, care a subliniat că apelul vizează folosirea apei potabile care intră în gospodărie printr-un sistem de tratare, captare şi alimentare în scop agricol.

Tánczos Barna, ministrul Mediului, în galeria Ungariei la meciul cu România. Hocheiştii „tricolori” de etnie maghiară au cântat imnul Ţinutului Secuiesc

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Inimaginabil! Un elev din Vaslui luase BAC-ul cu 6,7 dar a făcut contestație. Rezultatul final e fără precedent
Capital.ro
Testare pentru șoferi. Permisul de conducere se va lua mai greu. Noua probă obligatorie
Playtech.ro
Cât vor plăti românii în plus pe litrul de benzină și motorină de la 1 august, după noile taxe aplicate de Guvern
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Tărâmul din România unde timpul se roagă. O comoară pentru veșnicie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Descoperirea misterioasă dintr-o criptă, legată de Vlad Țepeș, care ar putea rescrie istoria...
Capital.ro
Regulă nouă pentru permisul de conducere. Cursul a devenit obligatoriu de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Anunț important pentru românii care plătesc cu bani cash!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună