O companie aeriană a dat FALIMENT din cauza coronavirusului. Toate cursele au fost anulate

Compania aeriană Flybe urmează să intre în faliment şi lasă 2.000 de persoane fără loc de muncă, după ce căutările pentru sprijin financiar au eșuat.  
Romania TV
05 mart. 2020, 06:48
O companie aeriană a dat FALIMENT din cauza coronavirusului. Toate cursele au fost anulate

Compania aeriană a declarat faptul că impactul epidemiei de coronavirus asupra cererii de călătorii a fost parţial de vină. Toate zborurile au fost anulate, iar compania a îndemnat pasagerii să nu meargă la aeroport. Site-ul companiei a încetat să funcționeze, afişând mesajul „Acest link nu mai este live”.

Citeşte şi: Alertă în Suceava. 100 de persoane au fost în avion cu ucraineanul infectat cu coronavirus

Pasagerii care s-au îmbarcat miercuri seară la Glasgow, cu destinația Birmingham, au trebuit să debarce, după ce zborul a fost anulat, din cauza unei „probleme cu combustibilul”. În timp ce pasagerii pentru ziua de joi aşteaptă confirmarea oficială că nu vor putea zbura.

Compania aeriană a început să aibă probleme anul trecut și a fost cumpărat de un consorțiu care include Virgin Atlantic. În luna ianuarie, noii proprietari au declarat că vor furniza 30 de milioane de lire sterline pentru a menține compania pe linia de plutire, însă au făcut apel la guvernul britanic pentru sprijin suplimentar.

Citeşte şi: Şapte stewardese care s-au aflat în avion cu italianul confirmat cu coronavirus, în carantină

Cu toate că compania aeriană este mică în comparație cu British Airways, Ryanair sau EasyJet, pierderea operatorului ar fi dezastruoasă pentru regiunile britanice, a declarat John Strickland, expert în transporturi aeriene.

Problemele financiare ale companiei erau deja publice, însă o sursă din cadul companiei a declarat pentru BBC  faptul că impactul coronavirusului asupra industriei de călătorii a „înrăutățit situația”.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Scene teribile în Mexic! Un cadavru a fost descoperit lângă baza în care Iranul se pregătește pentru Cupa Mondială
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Cum afli dacă ai datorii la ANAF înainte să primești o somație. Verificarea durează doar câteva minute
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
Anunțul momentului făcut de președintele României!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți