O mie de oameni testaţi pozitiv la COVID-19 au fost informaţi cu o săptămână întârziere în Germania

Autorităţile germane au recunoscut joi un "mare derapaj" în Bavaria în lupta împotriva pandemiei de coronavirus, după ce a fost nevoie de peste o săptămână pentru ca zeci de mii de persoane să fie informate în legătură cu rezultatele testelor lor la revenirea din vacanţă, relatează AFP, potrivit AGERPRES.
Romania TV
13 aug. 2020, 17:01
O mie de oameni testaţi pozitiv la COVID-19 au fost informaţi cu o săptămână întârziere în Germania

Această greşeală, care a provocat o mare controversă la nivel naţional, survine în momentul în care guvernul german se declară tot mai îngrijorat de creşterea numărului de cazuri pozitive din ţară în urma relaxării vigilenţei unei părţi a populaţiei.

„A existat un derapaj, un mare derapaj”, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă Markus Söder, liderul bavarez a cărui gestionare a pandemiei a fost până acum salutată în toată Germania.

Descoperirea care schimbă totul despre coronavirus. „Distanţarea socială” reală este imensă 

Autorităţile bavareze au efectuat zeci de mii de teste voluntare pe autostrăzi, aeroporturi şi gări, în speranţa de a opri răspândirea coronavirusului la revenirea din vacanţă a cetăţenilor.

Însă a fost nevoie de peste o săptămână pentru a informa despre rezultate circa 44.000 de persoane testate, dintre care aproximativ o mie au fost testate pozitiv pentru COVID-19 şi care, prin urmare, ar fi putut infecta alte persoane în toată Germania.

Autorităţile bavareze au anunţat joi 908 dintre acestea că sunt pozitive, o sută nefiind încă avertizate, a recunoscut ministrul bavarez al sănătăţii, Melanie Huml, în cadrul unei conferinţe de presă.

Liderul conservator Markus Söder a refuzat demisia ministrului său. Pentru el, a existat un „derapaj”, nu în „strategie, ci în execuţie”.

Germania a cunoscut o creştere clară a numărului de infectări în ultimele câteva zile.

Numărul de cazuri declarate oficial se ridica joi la aproximativ 220.000, în creştere cu 1.445 de cazuri în 24 de ore. „Dacă nu suntem atenţi, în câteva săptămâni ne vom confrunta cu o situaţie foarte dificilă”, a avertizat Söder.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Părinții din Iași, care au încercat să-și ucidă bebelușul, condamnați la închisoare! Cât timp vor sta în spatele gratiilor
Fanatik.ro
Gigi Becali a dezvăluit de unde are Bîrligea cele două oferte și ce sumă cere: „Joacă, bă, măcar pentru iubita ta!”. Exclusiv
Capital.ro
Unde ajung banii opriți lunar pentru Pilonul II de pensii și cum poți afla suma strânsă
Playtech.ro
ANM anunță o lună august neobișnuită. Ce regiuni vor avea cele mai mari abateri de la normal
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
O nouă mișcare seismică în România! Zona care s-a cutremurat azi-noapte
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Se elimină plafonul pentru analize decontate. Anunțul șefului Casei Naționale de Asigurări de Sănătate
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România