O pasageră a născut un băieţel la bordul unui avion, după o cursă Valencia-Bucureşti

O pasageră a intrat în travaliu în timpul unui zbor Wizz Air de la Valencia (Spania), la Bucureşti, şi a născut un băiat, la bordul avionului, imediat după aterizarea în capitala României, a anunţat compania miercuri, relatează AFP.
Romania TV
19 dec. 2013, 06:30
O pasageră a născut un băieţel la bordul unui avion, după o cursă Valencia-Bucureşti

Femeia a solicitat asistenţă din partea echipajului cu doar câteva minute înainte de aterizarea pe Aeroportul Otopeni, marţi, potrivit unui comunicat al companiei low-cost.

În cursul aterizării şi rulării pe pistă, pasagera a primit asistenţă, pe locuri situate în partea din spate a avionului, din partea unui membru al echipajului şi unui medic care se afla la bord, a precizat Wizz Air.

Mama şi copilul au fost preluaţi de o ambulanţă, de pe aeroport, şi au fost conduşi la spital, a adăugat compania, declarându-se „foarte mândră de membrul echipajului care a gestionat situaţia cu profesionalism şi grijă”.

Compania nu a precizat naţionalitatea sau vârsta pasagerei, însă o purtătoare de cuvânt a declarat că aceasta era însărcinată în nouă luni.

„Deşi această mamă şi nou-născutul par că sunt bine, le îndemnăm pe femeile însărcinate să nu îşi asume riscuri şi să nu îşi ascundă sarcina”, se mai arată în comunicat.

Pasagerele care au trecut de a 28-a săptămână de sarcină este necesar să prezinte un certificat de la medic, în cazul unei călătorii cu avionul, şi nu au permisiunea să zboare după a 34-a săptămână de sarcină, a mai precizat Wizz Air.

O marocană în vârstă de 39 de ani a născut, în august, la bordul unui zbor Royal Air Maroc care asigura o legătură între Casablanca şi Bologna (Italia), cu puţin timp înainte ca avionul să efectueze o aterizare de urgenţă pe aeroportul El Prat din Barcelona.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Florin Gardoş, dezvăluiri incredibile despre ţeapa Nordis: “Nu m-au lăsat să intru în apartament! Mi-au spus că nu sunt eu proprietar după ce l-am plătit”. Cu ce sumă a fost păgubit. Exclusiv
Capital.ro
Șoferii, vizați de noi reguli stricte. Amenzile, executate inclusiv în alte state. Se suspendă permisul pentru neplată
Playtech.ro
Cum să cureți gulerul și mânecile pătate ale jachetei fără să o bagi la spălat
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Copilul Denisei și al lui Iancu Sterp a primit binecuvântarea. De ce au ales cei doi părinți să nu-l boteze pe David: „Așa cum este scris în Biblie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
”FCSB va fi pulverizată”. Jurnalistul anunță Apocalipsa formației lui Gigi Becali
MediaFlux
Când pică Paștele ortodox și Paștele catolic în 2026. Data la care elevii iau vacanță în aprilie
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj