România – Georgia 14-19, în etapa finală a Campionatului European de rugby 7

Reprezentativa României a fost învinsă de formaţia Georgiei cu scorul de 19-14 (12-0), sâmbătă, într-un meci din etapa finală a Campionatului European de Rugby în 7 (7's Grand Prix Series), care este găzduită de Stadionul Naţional ''Arcul de Triumf'' din Bucureşti.

21 sept. 2013, 10:30

Jucătorii români au început foarte slab meciul, au comis multe erori şi după doar patru minute scorul era de 12-0 pentru oaspeţi, scrie Agerpres.

Mai mult, echipa noastră a reuşit să intre în terenul advers abia în prelungirile primei reprize. România a început excelent repriza secundă, iar Adrian Apostol a reuşit o cursă splendidă, încheiată cu eseu, transformat de Florin Vlaicu, scorul devenind 12-7 pentru oaspeţi. Deşi au presat în continuare, tricolorii au fost surprinşi de georgieni, care s-au desprins la 19-7. Eseul lui Daniel Ianuş, transformat de Vlaicu, au făcut ca scorul final să fie de 19-14 pentru Georgia.

Pentru Georgia au marcat Ghiorghi Kalmahelidze (eseu), Ramaz Harazişvili (eseu) şi Şalveg Maharaşvili (2 transformări), la care s-a adăugat un eseu de penalitate.

În primul său meci, România fusese învinsă de Ţara Galilor cu scorul de 14-10.

România va mai juca sâmbătă cu Anglia (15,48) şi Italia (17,56).