OMS, avertisment dur: „Prea multe ţări merg în direcţia greşită”

În contextul creşterii numărului de infectări la nivel mondial, OMS a lansat un avertisment dur la adresa guvernelor şi a cetăţenilor: "Lumea nu va reveni la vechea normalitate într-un viitor previzibil", scrie Le Figaro.  
Romania TV
13 iul. 2020, 17:39
OMS, avertisment dur:

Estimarea OMS vine după o zi record cu 230.000 de noi cazuri de infectare cu coronavirus.

Virusul rămâne inamicul public numărul unu, dar acţiunile numeroaselor guverne şi persoane nu reflectă acest lucru„, a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, subliniind faptul că „prea multe ţări merg în direcţia greşită„. 

Citeşte şi Grecia intensifică procesul de testare la singura graniţă rămasă deschisă

Şeful OMS a făcut apel la guvernele lumii să comunice clar cu cetăţenii şi să pună la punct o strategie globală care să vizeze limitarea răspândirii infecţiei şi salvarea vieţilor. Totodată, acesta a făcut apel la populaţie să respecte cu sfinţenie măsurile sanitare, să respecte distanţarea, să-şi spele mâinile şi să poarte mască şi să se izoleze dacă manifestă simptome.

Dacă aceste principii elementare nu sunt respectate, pandemia nu va putea merge decât într-o direcţie. Din rău în mai rău„, spune Ghebreyesus.

Voi fi sincer. Nu ne vom întoarce la vechea normalitate într-un viitor previzibil„, a şeful OMS.

Pandemia de coronavirus a provocat 569.135 de morţi în lume de la debutul său. Mai mult de 12.927.000 de cazuri de infecţie au fost oficial diagnosticate în 196 de ţări şi teritorii de la începutul epidemiei, dintre care 6.905.200 sunt raportate ca vindecate.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Se termină era pro-rusă a Ungariei? Peter Magyar face primii pași spre distanțarea de Kremlin, după ultimele atacuri asupra Ucrainei. „Lucrurile merg în direcția pozitivă”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță alegeri anticipate. Vrea turul doi înapoi: Să facem alegeri mâine!
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi