Otrava din fructele românilor. Pesticidele, „ucigașul secret” care provoacă cancer

Fructele și legumele sunt considerate în general sănătate curată pentru organism, totuși, în era pesticidelor și aceste alimente se pot transforma în adevărate otrăvuri, spun specialiștii.
Ruxandra Rădulescu
02 oct. 2021, 19:16
Otrava din fructele românilor. Pesticidele,
Fructele și legumele

Un studiu din Marea Britanie a demostrat că unele dintre cele mai populare fructe și legume sunt acoperite cu peste 100 de pesticide, potrivit ultimelor cercetări.

În fiecare an, guvernul britanic testează mostre de alimente și băuturi pentru a detecta urme de reziduuri de pesticide.

Ultimul raport, analizat de Pesticide Action Network (PAN), a constatat că strugurii (atât uscați cât și proaspeți), portocalele și ierburile conțin cea mai mare cantitate de pesticide.

Alte articole din lista celor mai contaminate 12 produse, includ perele, fasolea (uscată și proaspătă), salata verde, morcovii și mango. Aceste alimente conțineau urme de la 122 de pesticide diferite.

Cercetătorii au descoperit că 80% din struguri, ierburi și portocale testate conțineau mai mult de un pesticid și doar un kilogram dintr-un eșantion de fructe uscate conținea 25 de substanțe chimice diferite.

Dintre cele 122 de substanțe chimice identificate, 61% sunt clasificate drept „extrem de periculoase” de către ONU, a spus PAN. În plus, 47 dintre acestea au legătură cu apariția cancerului și 15 conțin „toxine de reproducere sau de dezvoltare” care pot avea un efect negativ asupra funcției sexuale și asupra fertilității.

Nick Mole de la PAN UK a declarat că cifrele evidențiază faptul că suntem expuși la „o gamă largă de substanțe chimice” prin dietele noastre.

„În timp ce limitele de siguranță continuă să fie stabilite pentru un singur pesticid, studiile arată că substanțele chimice se pot combina pentru a fi mai toxice, fenomen cunoscut sub numele de efect cocktail”, a spus el.

Specialiștii americanii au studiat de asemenea cantitatea de pesticide din fructe și legume. Un raport detaliat arată că 70% din produsele proaspete neecologice vândute în SUA conțin reziduuri de pesticide chimice potențial dăunătoare, potrivit analizei EWG a ultimelor date de testare de la Departamentul Federal al Agriculturii.

Fructele și legumele care conțin cele mai multe pesticide

Imazalil, un fungicid care poate modifica nivelul hormonilor și este clasificat de Agenția pentru Protecția Mediului ca fiind probabil cancerigen uman, a fost detectat pe aproape 90% din probele de citrice testate de EWG în 2020 și peste 95% din probele de mandarină testate de USDA în 2019.

Mai mult de 90% din probele de căpșuni, mere, cireșe, spanac, nectarine și frunze verzi au fost pozitive pentru reziduurile a două sau mai multe pesticide.
Un singur eșantion de varză verde avea până la 20 de pesticide diferite.
În medie, probele de spanac au avut de 1,8 ori mai multe reziduuri de pesticide decât orice altă cultură testată.
Ardeii iute și ardeii grași au avut cele mai multe pesticide detectate, 115 pesticide în total și cu 21 mai multe pesticide decât culturile de verdeață.

 

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Omul care a comis penalty la debutul în naționala României a semnat în SuperLiga. Exclusiv
Capital.ro
Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție FIDELIS. Dobânzile ajung până la 7,55%, iar câștigurile sunt neimpozabile
Playtech.ro
Câți ani trebuie să lucrezi ca profesor pentru pensia integrală. Regula pe care mulți dascăli nu o cunosc
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a dat afară de la FCSB, iar apoi a fost transferat pe 2.500.000 de dolari
MediaFlux
MApN a primit răspunsul părții ucrainene referitor la incidentul din Portul Constanța cu drona marină: Cauzat cel mai probabil de acțiunile de război electronic ale Federației Ruse
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?