Pandemia ne-a îndatorat peste măsură. Datoria externă totală a României a ajuns la peste 110 miliarde euro

Datoria externă totală a României a avansat cu 5 mld. euro în perioada ianuarie-mai 2020, până la 110,8 mld. euro, evoluţie determinată de majorarea cu 5,4% a datoriei externe pe termen lung şi cu 3,2% a datoriei externe pe termen scurt.
Filip Stan
15 iul. 2020, 08:17
Pandemia ne-a îndatorat peste măsură. Datoria externă totală a României a ajuns la peste 110 miliarde euro

Din totalul datoriei externe, datoria publică are valoarea de 43,9 mld. euro, în creştere cu 4,5 mld. euro faţă de nivelul înregistrat la finalul anului 2019, din care datoria publică directă este de 43,6 mld. euro, în creştere cu 4,49 mld. euro, în timp ce datoria negarantată public, deţinută practic de bănci şi companii, a atins valoarea de 32,4 miliarde euro, din care 324 euro erau depozitele nerezidenţilor (depozite care sunt asimilate datoriei), arată datele publicate marţi de BNR.

Creşterea datoriei publice directe, provenită din emisiunile de euroobligaţiuni ale Ministerului Finanţelor Publice în valoare nominală de 6.300 mi­lioane euro şi din împrumuturile nete efectuate în contul datoriei publice directe în valoare de 562 milioane euro, a fost d­iminuată de variaţia preţurilor titlurilor de valoare emise de administraţia publică de circa -1913 milioane euro„, transmit repre­zentanţii BNR, citaţi de zf.ro.

Citeşte şi Criza coronavirus ne îngroapă în datorii. Companiile vor aduna anul acesta debite de peste 1.000 de miliarde de dolari

În perioada ianuarie – mai 2020, rata serviciului datoriei externe pe termen lung a fost 18,8% comparativ cu 18,6% în anul 2019. Gradul de acoperire a importurilor de bunuri şi servicii la 31 mai 2020 a fost de 5,8 luni, în comparaţie cu 4,6 luni la 31 decembrie 2019.

Gradul de acoperire a datoriei externe pe termen scurt, calculată la valoarea reziduală, cu rezervele valutare la BNR la 31 mai 2020 a fost de 79,3%, comparativ cu 73,8% la 31 decembrie 2019.

Datoria externă totală a ajuns, în mai, la 110,8 mld. euro.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Jucătorul uriaș de la națională care juca remi la ora 2 noaptea: „Nu vreau să distrug eu statui”
Capital.ro
S-a dat lege nouă la bloc. Datornicii cu restanțe la întreținere, direct vizați. Asociația de proprietari le va lua banii rapid
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
Tradiți și obiceiuri de Sfântul Ștefan. Cui îi spunem la mulți ani pe 27 decembrie și ce este interzis în a treia zi de Crăciun
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend