Parlamentul European BLOCHEAZĂ FONDURILE pentru Bulgaria

Parlamentul European a adoptat o recomandare în care cere Comisiei Europene "să ia în considerare în mod serios" posibilitatea blocării fondurilor europene pentru Bulgaria, informează joi Novinite şi BTA, citate de Agerpres.
Romania TV
03 apr. 2014, 15:39
Parlamentul European BLOCHEAZĂ FONDURILE pentru Bulgaria

Preşedintele Parlamentului European Martin Schulz a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că, dacă respectiva decizie va fi adoptată, ea nu este obligatorie din punct de vedere legal şi prin urmare nu va conduce la blocarea imediată a fondurilor, aminteşte BTA.

Într-un raport privind implementarea bugetului UE pentru anul financiar 2012, raportorul german Markus Pieper ( Partidul Popular European, PPE) a propus textul în cauză, care a fost adoptat joi după aprobarea preliminară de către Comisia pentru Control Bugetar din Parlamentul European.

„Lipsa progresului”, „corupţia larg răspândită şi dificultatea în delegarea responsabilităţii şi corectarea greşelilor”, acestea au fost câteva dintre concluziile raportului realizat de Comisia Europeană în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare privind Bulgaria, publicat în luna ianuarie.

Ca urmare, Parlamentul European a sugerat CE să „adopte o poziţie decisivă” şi „să analizeze în mod serios dacă utilizarea fondurilor europene este posibilă în aceste condiţii”.

Ingeborg Graessle, coordonatorul grupului PPE în Comisia pentru Control Bugetar, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă la Bruxelles că Bulgaria riscă să piardă fondurile europene dacă „nu există reforme şi progres”, a relatat agenţia de ştiri Focus, citată de Agerpres.

„Problema este că există o lipsă de cultură politică în Bulgaria, care este un rezultat direct al celor 50 de ani de comunism. Trebuie să construim un sistem politic”, a mai spus Ingeborg Graessle.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Bomba momentului în televiziune! Diana Bart semnează cu Antena Stars?!? Cum a fost surprinsă de paparazzii Spynews.ro
Fanatik.ro
Tânărul de 17 ani, vizat de extrădare în SUA pentru terorism, merge din nou la liceu. Ce note are puștiul care vrea să dea bacul în România
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Toate măsurile fiscale pentru 2026. Pentru ce vor plăti românii impozite mai mari şi taxe de anul viitor
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Un bărbat din Capitală a ajuns să fie operat de urgență, după ce a fost înjunghiat de vecinul său băut
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Cum cresc impozitele la mașini de la 1 ianuarie 2026. CALCULE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu