Parlamentul Republicii Moldova a instituit starea de urgenţă pentru 60 de zile în sectorul energetic

Parlamentul Republicii Moldova a instituit joi starea de urgenţă în sectorul energetic, transmite Radio Chişinău. Măsura va fi în vigoare timp de 60 de zile, din cauza riscului ca Gazprom să suspende livrarea de gaze.
Filip Stan
20 ian. 2022, 13:15
Parlamentul Republicii Moldova a instituit starea de urgenţă pentru 60 de zile în sectorul energetic

Compania rusă a solicitat plata în avans şi nu a a ajuns la un compromis cu Moldovagaz, care nu dispune de toate resursele financiare necesare. În aceste condiţii, Gazprom a avertizat că va sista livrarea gazelor naturale către Republica Moldova din 21 ianuarie.

Vicepremierul Andrei Spînu precizase miercuri că Republica Moldova şi-a onorat plăţile curente pe toate lunile şi va achita gazele consumate inclusiv pentru primele zece zile ale lunii ianuarie şi va achita până joi 38 de milioane de dolari, dar suma totală de plată este de 63 de milioane.

Premierul Natalia Gavriliţa, care a explicat solicitarea guvernului de a se declara starea de urgenţă, a precizat că este pentru prima dată când Gazprom face uz de prevederea contractuală privind avansul, deşi aceasta era în vigoare de mai mulţi ani, scrie Agerpres.

Citeşte şi: Rusia ameninţă SUA şi NATO cu un răspuns militar după ce i-au fost refuzate garanţiile cerute

Potrivit hotărârii parlamentului, pe perioada stării de urgenţă Comisia Naţională pentru Situaţii Excepţionale are prerogative suplimentare şi poate dispune raţionalizarea consumului de gaze şi de alte resurse energetice; de asemenea, poate institui instrumente rapide de colectare a plăţilor de la consumatori, poate decide un regim special de achiziţionare a gazelor naturale în regim rapid, iar în caz de necesitate poate aloca mijloace financiare volumelor de gaz necesare.

Starea de urgenţă din cauza deficitului de gaze a mai fost declarată în Republica Moldova şi toamna trecută, când contractul cu Gazprom nu fusese prelungit, iar concernul rus a redus livrările.

Preţul gazelor practicat de Gazprom pentru Republica Moldova a crescut în contextul evoluţiilor de pe pieţele internaţionale. Potrivit Radio Chişinău, unii experţi şi politicieni susţin însă că unele condiţii din contract sunt motivate politic.

Citeşte şi: Franţa vrea să trimită militari în România în contextul Rusia – Ucraina. Anunţul lui Emmanuel Macron

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Gigi Becali, verdict clar despre Eugen Tomac, prim-ministrul desemnat de președintele Nicușor Dan: „Sunt prieten cu el, dar nu se compară”
Capital.ro
Schimbare importantă pentru întreținerea la bloc. Cum vor plăti în continuare proprietarii costurile. S-a decis în Parlament
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți