Partidul Mişcarea Populară este deschis pentru fuziunea cu Forţa Civică. Discuţiile vor continua

Preşedintele PMP, Eugen Tomac, a declarat, miercuri, că va continua discuţiile cu preşedintele FC, Mihai Răzvan Ungureanu, arătând că PMP este deschis pentru fuziunea între cele două partide, transmite Agerpres. În plus, el a mai spus că fostul premier ar putea fi un candidat foarte bun pentru prezidenţiale.
Romania TV
29 ian. 2014, 20:14
Partidul Mişcarea Populară este deschis pentru fuziunea cu Forţa Civică. Discuţiile vor continua

„Vom discuta cu domnul Mihai Răzvan Ungureanu şi în măsura în care rămân în vigoare discuţiile pe care le-am avut înainte de a ne înregistra noi suntem deschişi acestui demers în continuare de a merge pe această linie a fuziunii între cele două partide. Credem că este important ca dreapta să dea o nouă dinamică pe această zonă pentru că este important să fim împreună toţi cei care împărtăşim aceleaşi valori şi nu văd nici o deosebire în programele pe care le promovează cele două opartide”, a precizat Eugen Tomac într-o conferinţă de presă răspunzând la o întrebare.

El a făcut aceste precizări după ce a salutat înscrierea Partidului Mişcarea Populară ca partid politic şi după ce a precizt că PMP va aduna în jurul său toate vocile credibile de dreapta şi va menţine aceeaşi linie poltică promovată de preşedintele Traian Băsescu.

Eugen Tomac nu a putut să precizeze dacă o fuziune între Forţa Civică şi PMP ar trebui să aibă loc înainte de europarlamentare.

„Rămâne să discutăm. Noi am avut un dialog intens cu Forţa Civică înainte de a ne înregistra, vom relua discuţiile şi în măsura în care vom ajunge la o concluzie cât mai clară o vom comunica”, a adăugat Tomac.
El a fost întrebat dacă Mihai Răzvan Ungureanu va fi susţinut de PMP la prezidenţiale sau formaţiunea va avea un candidat propriu.

„Rămâne să vedem cum vor decurge discuţiile cu Forţa Civică. Am aşteptat această etapă, am fost contestaţi în repetate rânduri de parlamentarii USL. A întârziat foarte mult procesul de înregistrare oficială a partidului. Suntem în aceleaşi relaţii foarte bune şi sunt convins în continuare că dacă vom reuşi să strângem rândurile între cele două partide domnul Mihai Răzvan Ungureanu poate fi un candidat foarte bun pentru alegerile prezidenţiale, dar e prea devreme să discutăm acum”, a mai spus Tomac.

VEZI SI:

Udrea: Sper ca PDL, Mişcarea Populară, Forţa Civică şi PNŢCD să se regăsească într-un proiect comun

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Panică în Danemarca – Ucraina! Christian Eriksen s-a prăbușit din nou pe gazon la aproape 5 ani de la incidentul de la EURO 2020. Primele reacții din partea medicului naționalei daneze. Update
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți