Pateuri vegetale, plini cu ADITIVI NOCIVI. Protecţia Consumatorilor face un anunţ de ULTIMĂ ORĂ

Pateurile vegetale din magazine şi supermarketurile româneşti conţin cantităţi importante de aditivi nocivi, arată un studiu Infocons.
Filip Stan
04 dec. 2019, 09:53
Pateuri vegetale, plini cu ADITIVI NOCIVI. Protecţia Consumatorilor face un anunţ de ULTIMĂ ORĂ

InfoCons a realizat un studiu comparativ cu privire la evoluția produselor tip pate vegetal / pastă vegetală, pe baza celor din anii precedenţi.

STUDIU: Plicurile împotriva răcelii sunt pline de E-uri şi zahăr

Astfel, din punct de vedere al aditivilor alimentari, aceștia au fost în mod constant prezenți într-o cantitate considerabilă în produsele studiate.

– Mai mult de 50% din produsele studiate au prezentat 7 sau mai mulți aditivi pe perioada studiilor din 2015, 2016 și 2018. Singura excepție a fost studiul din 2011, unde procentajul a fost de 25%.

– 6 E-uri aveau în medie produsele în studiul din 2011, iar această cifră a crescut până la 7 în 2015 și chiar 10 în 2016. Abia pentru studiul din 2018, aceasta a coborât la 8 aditivi în medie pentru produsele studiate.

15 – Cel mai mare număr de aditivi alimentari într-un singur produs, regăsit în studiul din 2016.

0 – Patru produse nu au avut nici un aditiv alimentar în componența lor, 2 dintre ele fiind studiate în 2011, și celelalte 2 în 2015.

Cei mai des întâlniți aditivi alimentari au fost următorii:

76,62% este procentajul produselor în care a fost găsit caragenanul (E407);

74,02% este procentajul produselor în care au fost găsiți polifosfați (E452);

67,53% este procentajul produselor în care a fost găsit monoglutamatul de sodiu (E621);

50,64% este procentajul produselor în care a fost găsit ascorbatul de sodiu (E301);

49,35% este procentajul produselor în care a fost găsit carmin (E120).

28 – cele mai multe tipuri diferite de aditivi, găsiți în produsele din studiul pe 2016. Acestea au scăzut cu 35,72%, în studiul din 2018.

„Suntem cetățeni europeni și avem drepturi! Din păcate, calitatea produselor agro alimentare și nu numai, nu se ridică la standardele din vestul Europei, ceea ce se vede și în starea de sănătate. Sper ca fiecare dintre noi să aibă real o noua atitudine și să sancționăm produsele care sunt slabe calitativ”, a declarat Sorin Mierlea, presedinte InfoCons.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
Ce surpriză! Omul cheie la ultimele două titluri ale FCSB, dorit de o rivală: „Am avut ofertă din SuperLiga!”. Exclusiv
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de terenuri! Sancțiuni între 1.000 și 5.000 de lei din cauza ambroziei
Playtech.ro
Stațiunea uitată de pe litoralul românesc unde prețurile sunt încă surprinzător de mici. Plajele sunt aerisite
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Se schimbă vremea în România. Meteorologii anunță temperaturi de până la 25 de grade, dar vor reveni ploile şi grindina
iamsport.ro
Una dintre cele mai mari sportive române îl atacă frontal pe Bogdan Matei de la ANS: "Suntem sătui să fim umiliți!"
MediaFlux
Răsturnare de situație după demiterea Guvernului Bolojan. Sondaj CURS cu partidele preferate de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi