Pătlagina, planta care te protejează de pietre la rinichi

Pătlagina este o sursă bogată de mucilagii, dar conține și uleiuri volatile şi substanțe antibiotice, fitoncide, fitochinona, carotenoizi. De asemenea, are din plin minerale (potasiu, sodiu, magneziu, sulf, calciu, fier, zinc, mangan si cupru) și vitamine (K, A, C, PP). Această plantă poate să prevină, dar chiar și să trateze, numeroase afecțiuni
Romania TV
17 oct. 2016, 08:21
Pătlagina, planta care te protejează de pietre la rinichi

Această plantă poate fi un ajutor de nădejde în bronșite cronice, crize de astm bronșic, sinuzită, rinită, hemoragii pulmonare, tuse convulsivă, emfizem pulmonar și tubercuIoză. Pătlagina este un remediu natural, excelent în gastrite, ulcer gastroduodenal ori diaree.

În plus, pătlagina previne ateroscleroza, scade tensiunea arterială și reduce colesterolul rău. Poate să-ți fie de ajutor și în mai multe tipuri de cancer, în stomatite, gingivite, conjunctivite, răni sau arsuri ori herpes.

Câteva moduri de folosire a pătlaginei

Semințele de pătlagină previne formarea pietrelor la rinichi

O linguriță de semințe de pătlagină pe zi, alături de 50 de ml de ceai făcut din cicoare previn formarea pietrelor la rinichi. În plus, ține la distanță cancerul de sân și de prostată.

Citeşte şi  Dr Oz: Cele mai sănătoase 12 plante care te vindecă la domiciliu

Infuzia de pătlagină de scapă de hemoroizi

În ulcer gastric, homoroizi, astm, tuse, anemie și enurezis este recomandată infuzia de pătlagină. Pentru prepararea acesteia ai nevoie de o linguriță de frunze uscate la 200 de ml de apă clocotită.

Lași 10 minute la infuzat, apoi strecori și îndulcești cu o lingură de miere. Iei câte o lingură la două ore de dimineață (ora 8:00), până seara (orele 20:00). Este necesar un astfel de tratament timp de șase săptămâni.

Bolile de inimă se țin în frâu cu siropul de pătlagină

Bronșitele și tusea seacă se vindecă cu ajutorul siropului care are la bază această plantă. De asemenea, acesta este indicat și în bolile cronice de inimă, plămâni și ficat. Iată cum se prepară siropul: ai nevoie de 150 de grame de frunze proaspete de pătlagină. Le toci mărunt și le fierbi într-un litru și jumătate de apă.

Adaugi 300 de grame de zahăr și 400 de grame de miere. Când toate ingredientele capătă o consistență groasă, siropul este gata. Îl pui în borcane și-l păstrezi la frigider. În afecțiunile deja menționate, iei câte o linguriță din acest sirop înainte de ficare masă principală a zilei, timp de trei săptămâni.

Află care sunt cele mai bune remedii pentru pietrele la rinichi 

DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Fiica Loredanei Groza arată senzațional la 27 de ani! Elena Boncea a făcut furori pe podium, pentru o cauză nobilă!
Fanatik.ro
Patru zodii care intră sub protecție divină de pe 16 mai, de la ora 16.00. Noroc din plin, prosperitate și oportunități uriașe pentru ele
Capital.ro
George Simion îi pregătește finalul lui Călin Georgescu. Planul său a fost dezvăluit: În a doua zi se ocupă
Playtech.ro
Singurul înlocuitor al zahărului recomandat de doctorul Vlad Ciurea. Îl găsești în orice magazin
DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Adevarul
„Vaccinurile inverse”: soluția revoluționară pentru bolile autoimune și alergii. Un nou „Sfânt Graal” al medicinei
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața Cristinei Deleanu. Soțul Eugen Cristea, mărturii răvășitoare de la căpătâiul actriței
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Fostul șef al FBI, cercetat de Secret Service pentru incitare la uciderea lui Trump
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
O româncă a fost găsită moartă în apartamentul ei din Italia. Daniela ar fi avut o relație violentă cu iubitul ei
Cancan.ro
S-a curățat la cazinou: pagubă 500.000 €! Florin Salam a comis-o din nou, dar cu banii de la cămătari! Manelistul, luat în vizor de clanul Văncică
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut geniul filmului. A fost cel mai cunoscut din țară. Toți românii l-au îndrăgit. Nu poate fi uitat niciodată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Un băiețel de 7 ani și-a pierdut viața după ce a fost pedepsit de părinți să mănânce forțat
Ion Țiriac iese la atac în confruntarea George Simion – Nicușor Dan: „Mi-am ținut gura cât am putut. Să nu dea Bruxelles-ul cu el de pământ”
MediaFlux
Sondaj AtlasIntel alegeri prezidențiale turul 2! Luptă strânsă între George Simion și Nicușor Dan în timp ce votul din diaspora a început deja
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
TikToKrația: Comisia Europeană acuză din nou algoritmii că dictează ce gândim, în plină democrație