Paul Stănescu: PSD va depune moţiune de cenzură, dar nu trebuie să revină la guvernare în perioada următoare

PSD va depune moţiune de cenzură împotriva Guvernului Orban după angajarea răspunderii pe legea privind revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin, anunţă Paul Stănescu. Potrivit secretarului general interimar, PSD nu trebuie să revină la guvernare în perioada următoare, chiar dacă pică Guvernul Orban. 
Romania TV
20 ian. 2020, 09:03
Paul Stănescu: PSD va depune moţiune de cenzură, dar nu trebuie să revină la guvernare în perioada următoare

PSD nu trebuie să revină la guvernare în următoarea perioadă de timp, chiar şi dacă o moţiune de cenzură va fi votată în Parlament, iar Cabinetul Orban va fi demis, a declarat, luni, secretarul general interimar al PSD, Paul Stănescu.

Întrebat de ce PSD nu vrea să revină la guvernare în cazul în care o moţiune de cenzură va trece în Parlament, Stănescu a spus că social-democraţii vor veni cu ceva nou.

„Vom depune moţiune de cenzură. (…) Avem ca variantă de susţinere UDMR şi o să discutăm cu parlamentarii independenţi şi cu alţi parlamentari, cu Pro România, o să discutăm cu toată lumea, pentru că vrem să treacă această moţiune. (…) Noi avem altă idee, ceva nou, noi am mai venit cu idei noi, am făcut şi moţiune de cenzură împotriva propriului Guvern, aşa că avem noutăţi. Facem moţiune de cenzură pentru că nu suntem de acord să se schimbe regula în timpul jocului. E un atentat la democraţie ceea ce face Guvernul Orban la această oră, pentru că ei, în momentul în care se vorbea de Justiţie şi liderul nostru la acea oră avea o problemă cu Justiţia, ei se legau cu lanţuri în Parlamentul European. Exact acelaşi lucru îl facem şi noi. (…) PSD nu trebuie să revină la guvernare în perioada următoare de timp”, a afirmat Stănescu, înainte de începerea şedinţei conducerii PSD.

Citeşte şi: Social-democraţii stabilesc strategia pentru dărâmarea Guvernului Orban

În opinia sa, Guvernul Orban „nu are nicio idee” şi a întrerupt toate programele iniţiate de PSD.

„Ei ne vorbesc în agenda lor, care nu are nicio legătură cu agenda cetăţeanului, despre alegeri anticipate, două tururi de scrutin, practic, un interes al lor de grup sau de gaşcă în ideea de a minţi românii, de a nu majora alocaţiile, de a nu mări salariile profesorilor, de a nu da pensiile”, a susţinut el.

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Alertă de căldură extremă în România! ANM a anunțat un nou val de temperaturi de 39 de grade
Fanatik.ro
Răzvan Burleanu, reacţie dură după ce Infantino a propus „vânzarea” Cupei Mondiale: „Cel mai iubit sport din lume aparține celor care îl trăiesc” Ruptură între FRF şi preşedintele FIFA. Exclusiv
Capital.ro
Ajutor pentru fermierii afectați de seceta din 2025. MADR pregătește despăgubiri de până la 333 de lei pe hectar
Playtech.ro
Reguli noi pentru prima de carieră didactică 2026. Ce document trebuie încărcat obligatoriu în aplicația STS
Adevarul
Ștefan Popescu: Incidentele cu drone se vor repeta. România are nevoie de o strategie, nu doar de proteste diplomatice
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ancheta continuă în cazul băiatului lovit în cap, în timp ce se plimba cu trotineta, în Brăila. Minorul a ajuns la spital
iamsport.ro
Revoltat de ce a descoperit pe Stadionul Steaua: ”E horror, îmi pare rău când se joacă acolo!”
MediaFlux
Vești bune pentru românii care stau la bloc. S-a stabilit ce se întâmplă cu repartitoarele de căldură
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România