PDL avertizat. UDMR nu renunţă la Statutul minorităţilor

Legea minorităţilor naţionale rămâne prioritară pentru UDMR. Liderul Uniunii, Kelemen Hunor, anunţă că va folosi raţiunea şi forţa UDMR de convingere pentru obţine de la partenerii de coaliţie adoptarea în Parlament a Statutului, transmite Mediafax.
Romania TV
12 ian. 2012, 17:11
PDL avertizat. UDMR nu renunţă la Statutul minorităţilor

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, joi, la Cluj-Napoca, într-o conferinţă de presă, că Uniunea nu va da termene noi partenerilor de coaliţie în ceea ce priveşte adoptarea Legii minorităţilor naţionale.

„La sfârşitul lunii ianuarie vom avea o întâlnire a grupurilor parlamentare ale UDMR şi acolo vom stabili priorităţile legislative ale anului 2012. Avem proiectul Legii minorităţilor naţionale în Parlament, în dezbatere, şi rămâne o prioritate care, până când va fi adoptat, este pe primul loc în ceea ce priveşte acest domeniu al drepturilor minorităţilor naţionale. Nu dăm termene noi şi sunt convins că şi în cazul proiectului Legii minorităţilor naţionale dialogul, argumentele raţionale şi forţa noastră de convingere vor avea câştig de cauză. Sunt convins că poţi obţine prin dialog şi participare la actul decizional mult mai mult decât plecând din sfera unde se iau deciziile”, a spus liderul UDMR.

Potrivit acestuia, UDMR va avea mai multe propuneri legislative în 2012 în domeniul social şi în cel economic care vizează păstrarea locurilor de muncă, crearea locurilor de muncă şi investiţiile publice şi private „care trebuie să fie stimulate pentru a fi masive în 2012 ca să nu fie pierdut tot ceea ce s-a câştigat prin sacrificiul fiecărui cetăţean în ultimii doi ani”.

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, susţinea, în decembrie 2011, că Uniunea „nu mai dă alte termene” pentru adoptarea Legii privind statutul minorităţilor, adăugând că reprezentanţii formaţiunii nu vor vota un proiect de lege „fără conţinut” şi că aceştia au „multă răbdare”.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Construcții ilegale în mediul urban. Primăria le va demola. Reguli și amenzi pentru cine crește păsări la oraș
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Ultimele cuvinte rostite de Răzvan Lucescu, în timpul slujbei de înmormântare a tatălui său. Cum se simțea Mircea Lucescu în ultima perioadă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj