PDL nu vrea parlamentare în octombrie

PDL se opune organizării alegerilor parlamentare în octombrie, invocând faptul că ar fi încălcată Constituţia prin scurtarea cu o lună a mandatului parlamentarilor. Deputatul PDL Sulfina Barbu acuză guvernul că se gândeşte mai mult la a guverna în 2013 decât la actul de guvernare din momentul de faţă.
Romania TV
22 mai 2012, 09:12
PDL nu vrea parlamentare în octombrie

Barbu susţine că devansarea cu o lună a alegerilor şi scurtarea mandatului de parlamentar contravine Constituţiei. „Din punct de vedere constituţional, trebuie să explice cum vor reduce mandatul parlamentarilor şi care sunt motivele”, a declarat Barbu.

Ea crede că USL ar trebui să se concentreze pe actul de guvernare, în loc să se pregătească de alegeri şi de guvernarea din viitoarea legislatură a Parlamentului. „Ei trebuie să guverneze acum, nu în 2013”, a adăugat Barbu.

La rândul său, şiderul deputaţilor PDL, Mircea Toader, a declarat, marţi, în legătură cu propunerea lui Viorel Hrebenciuc ca alegerile parlamentare să aibă loc în octombrie, şi nu în noiembrie, că este necesară o motivaţie solidă pentru un asemenea demers.

„De ce să fie în octombrie? Să dea o motivaţie. Tot felul de mişcări din astea, nu ne convine, ne convine să fie în noiembrie cum este stabilit, dar îi convine lui Ponta să fie un guvern de trei luni?”, a spus Mircea Toader, citat de Mediafax.

Toader a spus că puterea trebuie să dea dovadă de consecvenţă, în condiţiile în care USL a cerut, pe vremea când era în opoziţie, ca alegerile locale să aibă loc la termen. „Au susţinut întotdeauna ca alegerile locale să fie la termen, să fie la termen şi cele parlamentare. Când ne convine le schimbăm, când nu ne convine nu le schimbăm”, a adăugat liderul deputaţilor PDL.

Deputatul PSD Viorel Hrebenciuc a declarat, luni seară, pentru „Gândul”, că democrat-liberalii sunt avantajaţi de legea uninominalul pur, chiar dacă nu îşi dau seama, el precizând că actuala putere încearcă să organizeze alegerile parlamentare în luna octombrie.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Jucătorul de la Rapid care l-a șocat cu apariția sa pe Dan Șucu: “Arăta ca o focă! A venit cu 10 kg mai gras” 
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce riscă un proprietar dacă chiriașul acumulează restanțe la întreținere? Cum se pot recupera banii
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Cristina Spătar rupe tăcerea despre soțul ei! Cât de gelos este Vicențiu Mocanu: „Știe tot ce vorbesc”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Octavian, un tânăr căpitan al Forțelor Aeriene Române, și-a pierdut viața în timp ce încerca să salveze un câine
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Bani în plus la pensie în 2026. S-a stabilit oficial în buget suma
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj