Petru Călian contestă la BEC rezultatul alegerilor: Nu s-a respectat norma de reprezentare

Deputatul PDL Petru Călian, care nu a obţinut un nou mandat, va contesta, vineri, la Biroul Electoral Central (BEC) rezultatul alegerilor, pe motiv că nu s-a respectat norma de reprezentare prevăzută în lege, adică un deputat la 70.000 de locuitori, susţinând că scrutinul nu poate fi validat.
Romania TV
13 dec. 2012, 19:04
Petru Călian contestă la BEC rezultatul alegerilor: Nu s-a respectat norma de reprezentare

Petru Călian a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX că ultimele repartizări ale mandatelor s-au făcut la BEC, „ţinându-se cont de negocierile dintre liderii partidelor, astfel încât a fost înfrântă voinţa electoratului”.

„Vineri voi depune o contestaţie la BEC faţă de alegerile din 9 decembrie şi faţă de modul de repartizare a mandatelor parlamentare, care a încălcat atât Constituţia, cât şi Legea electorală. În Constituţie se spune clar că alegerile vor fi organizate conform legii, ţinându-se cont de numărul populaţiei. Ajungând la ceea ce spune Constituţia, adică la lege, aici se menţionează foarte clar că se alege un deputat la 70.000 de locuitori. Această normă de reprezentare a fost încălcată şi se vede clar, după rezultatul alegerilor, că norma nu a fost respectată. Un alt aspect legat de neconstituţionalitatea legii este că ultimele repartizări ale mandatelor s-au făcut la BEC, ţinându-se cont de negocierile dintre liderii partidelor, astfel încât a fost înfrântă voinţa electoratului vis-a-vis de persoanele care urmează să îi reprezinte în Parlament. Alegerile nu pot fi validate pentru că s-au încălcat Constituţia şi Legea electorală„, a spus Călian.

Potrivit acestuia, în cazul în care BEC nu va da o soluţie corectă, îşi rezervă dreptul de a ataca şi în instanţă aceste alegeri.

„Este nedrept ca românii să plătească atâţia parlamentari, aproape 600, pentru că, până la urmă, legea este lege şi trebuie respectată şi aplicată, aşa cum prevede şi Constituţia”, a precizat Petru Călian.

Petru Călian a candidat sub sigla ARD în Colegiul 3 Camera Deputaţilor Cluj-Napoca, dar a pierdut în faţa Aureliei Cristea, vicepreşedinte USL Cluj.

Călian s-a clasat pe locul al doilea în colegiu şi a obţinut 6.820 de voturi (25,13 la sută), faţă de Aurelia Cristea, care a avut 13.140 de voturi (48,42 la sută).

Petru Călian a fost parlamentar începând cu anul 2004, când a fost ales pe listele PRM. În 2006, acesta a trecut la PC, iar în 2007, la PDL. În 2008 a candidat pe listele PDL şi a fost ales deputat.

DailyBusiness
Bolojan promite sprijin pentru peste 400 de persoane afectate de explozia din Rahova: 45 de locuințe sunt asigurate
Spynews
Explozia de la blocul de pe Calea Rahovei ar fi fost provocată de o acumulare de gaze. Cineva ar fi dat drumul la alimentare la o zi după ce a fost oprită
Fanatik.ro
Un fotbalist de numai 18 ani a fost ucis de răpitori! Familia nu a reușit să adune banii de răscumpărare
Capital.ro
Călin Georgescu, demascat. Mihai Tatulici a aflat ce e în spatele fațadei: Milioane de tembeli abia așteaptă să se îndrăgostească!
Playtech.ro
Care este banda pe care trebuie să stea maşina pentru a întoarce corect în sensul giratoriu?
Adevarul
Un șofer a murit carbonizat în propria mașină: designul „modern” al ușilor a împiedicat salvarea
wowbiz.ro
Durere fără margini la Curtea de Argeș. Femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni a fost înmormântată. Imaginile cu băiatul cel mare sunt sfâșietoare: „O aștepta să vină la școală…”
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
Imaginile cu legendara femeie din ring, considerate „prea hot pentru internet”
kanald.ro
Cutremur într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a înregistrat seismul
Cancan.ro
Ce posta Vasilica Enache înainte să fie ucisă în Rahova! Mesajul premonitoriu: 'Când murim…'
iamsport.ro
BREAKING | Surpriză: un antrenor din SuperLiga, noul favorit să o preia pe U Cluj! Cine le-a luat fața lui Bergodi și Mutu
MediaFlux
Salariul minim NU va mai crește! Anunț de la vârful guvernului
stirilekanald.ro
„Probabil, cu această ocazie, se vor face controale masive”. Ipoteze în cazul exploziei de pe Calea Rahovei
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025